01:18 | GMT: 23:18 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Frank szwajcarski
21.01.15 14:03

Wstrząs wywołany uwolnieniem franka szwajcarskiego będzie miał swoje konsekwencje także dla rynku nieruchomości komercyjnych. Kredyty w CHF stanowiły na tyle dużą część portfeli kredytowych banków, że utworzenie rezerw na ewentualne straty z nimi związane, zmniejszy całą akcję kredytową sektora finansowego- także tę potencjalnie skierowaną do rynku komercyjnego -, uważa prezes Emmerson Evaluation Dariusz Książak.

"Konsekwencje wysokiego kursu franka dla rynku komercyjnego będą z pewnością mniejsze niż dla rynku mieszkaniowego, a to z tego powodu, że najwięksi inwestorzy zagraniczni budujący obiekty handlowe czy biurowe w dużej mierze kredytują się za granicą. Sytuacja w sektorze finansowym tu w Polsce ma więc dla nich trochę mniejsze znaczenie. To nie oznacza jednak, że nie muszą się w ogóle martwić. Duże bankowe grupy w całej Europie, a nawet na całym świecie poniosły straty związane z uwolnieniem kursu franka, więc dostępność finansowania, które potencjalnie było paliwem dla segmentu nieruchomości komercyjnych, zmniejszy się także na rynku zagranicznym" - napisał Książak w komentarzu.

Dodał, że frank to "dużo twardszy orzech do zgryzienia" dla inwestorów krajowych, którzy działają na średnią i małą skalę. Oni bowiem co do zasady kredytują się w rodzimych bankach, dla których ryzyko znacznego zmniejszenia akcji kredytowej jest duże.

Jeśli chodzi o rezerwy, które ewentualnie musiałyby być stworzone przez banki na konto zabezpieczenia kredytów komercyjnych we frankach szwajcarskich, to według eksperta Emmerson Evaluation,  ten aspekt ma mniejsze znaczenie. Inwestycje komercyjne finansowane za franki szwajcarskie to nieduża część rynku. Projekty komercyjne, nawet jeśli zaciągane są w walutach, to najczęściej w EUR lub USD i w tych samych walutach są spłacane. Wahania kursów nie mają więc wpływu na wartość zobowiązań. To oznacza, że w segmencie komercyjnym problem może być właściwie tylko z nową akcją kredytową na nowe projekty.

Emmerson Evaluation sp. z o.o. istnieje od 2008 r. i należy do grupy kapitałowej Emmerson, obecnej w Polsce od 1994 r. Spółka świadczy usługi wycen nieruchomości mieszkaniowych, komercyjnych (biura, handel, magazyny) oraz inwestycji deweloperskich.

(ISBnews)