20:37 | GMT: 18:37 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Aktualności
Wyświetlane 61-70 z 21259 pozycji.
30.04.2019 07:13
29.04.2019 11:51
29.04.2019 11:23
29.04.2019 09:00

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce - spadł o kolejne 0,5 pkt m/m w kwietniu br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Niepokoi przede wszystkim stopniowe ograniczanie tempa napływu nowych zamówień, rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, w tym zwłaszcza wzrost kosztów energii oraz kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników, podało Biuro.

"To drugi z rzędu miesiąc pogarszania się perspektyw rozwojowych polskiej gospodarki. Niepokoi przede wszystkim stopniowe ograniczanie tempa napływu nowych zamówień, rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej, w tym zwłaszcza wzrost kosztów energii oraz kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych WWK, w tym miesiącu dwie składowe uległy niewielkiej poprawie w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, trzy pozostały na poziomie miesiąca poprzedniego i trzy uległy pogorszeniu.

"Największy wpływ na spadek wskaźnika miało kurczenie się portfela zamówień napływających do przedsiębiorstw sektora przetwórczego. Sytuację tę obserwujemy od pierwszych miesięcy ubiegłego roku, zaś od listopada 2018 wskaźnik napływu nowych zamówień przyjął wartości ujemne, co oznacza przewagę przedsiębiorstw odczuwających spadek zamówień nad tymi które odczuwają ich wzrost. Zjawisko to w równym stopniu dotyczy zamówień kierowanych na rynek krajowy, jak na rynki zagraniczne. Największy spadek zamówień obserwujemy w ostatnim czasie w branży odzieżowej, w przemyśle poligraficznym i produkcji nośników informacji oraz w firmach przetwórstwa ropy naftowej" - napisano w raporcie.

"Kurczącym się zamówieniom towarzyszy wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. W dłuższym okresie, tj. od początku ubiegłego roku w przedsiębiorstwach dominuje tendencja do ich ograniczania. Jest to zapewne reakcja zarządów firm na zmniejszające się z miesiąca na miesiąc zamówienia oraz konieczność ograniczania kosztów związanych z magazynowaniem towarów. Okresowe wzrosty zapasów wyrobów gotowych świadczą o niesprzedanej produkcji oraz są sygnałem do dalszej ich redukcji" - czytamy dalej.

Podobnie jak przed miesiącem pogorszeniu uległy opinie menadżerów na temat stanu finansów w zarządzanych przez nich firmach. Przyczyniły się do tego w największym stopniu rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej a zwłaszcza wzrost cen energii, wzrost kosztów zatrudnienia oraz zmniejszone przychody ze sprzedaży, podało też Biuro.

"Oceny ogólnej sytuacji panującej w ankietowanych firmach nie uległy zmianie w stosunku do ocen wyrażanych przez menadżerów firm przed miesiącem. Jednak wówczas uległy one gwałtownemu pogorszeniu. Obecne opinie te są ponad trzykrotnie gorsze niż przed rokiem, zaś największe negatywne zmiany odnotowano wśród producentów odzieży oraz producentów urządzeń elektrycznych. Wśród branż, które oceniają obecną sytuację lepiej niż przed rokiem wyróżnić należy przemysł skórzany, meblowy oraz producentów środków transportu, za wyjątkiem producentów samochodów osobowych, gdzie oceny te pogorszyły się ponad dwukrotnie w stosunku do kwietnia ub. roku" - podsumowano w materiale.

(ISBnews)

29.04.2019 08:21
26.04.2019 14:31
26.04.2019 13:32

Wciąż jest wysokie prawdopodobieństwo, że na początku maja ceny paliw na stacjach wzrosną o kolejne kilka groszy na litrze, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

- Ruchy cen paliw na stacjach, patrząc na zmiany średnich poziomów cen w kraju, były symboliczne.

- Większe wahania odnotowaliśmy w przypadku autogazu, który podrożał średnio o 4 gr/l.

- Na rynku hurtowym z kolei notowaliśmy dalszy wzrost cen paliw, co w przypadku benzyny oznacza wzrost do poziomu najwyższego od IX 2014 roku.

Średnie ceny paliw na stacjach 25 kwietnia ukształtowały się na następujących poziomach dla: benzyny bezołowiowej 95 5,20 zł/l, bezołowiowej 98 5,49 zł/l, oleju napędowego 5,16 zł/l i autogazu 2,25 zł/l.

Notowany w piątek spadek cen ropy z poziomu tegorocznych szczytów powinien przynieść wyhamowanie podwyżek, ale to za mało, żeby wyraźnie poprawiła się sytuacja na stacjach. W porównaniu do końca ubiegłego tygodnia hurtowe ceny benzyn i diesla w krajowych rafineriach wzrosły ponownie o 90 i 60 PLN/1000l. Dlatego utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo, że na początku maja ceny na stacjach wzrosną o kolejne kilka groszy na litrze.

W stosunku do cen przed rokiem za benzynę płacimy już 36 gr/l więcej, za olej napędowy aż 39 gr/l, a za LPG 19 gr/l. To niestety wzrost kosztów tankowania podczas długiego majowego weekendu o ponad 7%.

Najdroższe benzyny notujemy obecnie w województwach mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Średnio za benzynę bezołowiową 95 kierowcy muszą płacić tu 5,24 - 5,25 zł/l. Olej napędowy jest najdroższy z kolei w warmińsko-mazurskim, małopolskim i mazowieckim, po 5,20 Zł/l. Z kolei najtaniej benzynę zatankujemy w województwie pomorskim i dolnośląskim, gdzie średni poziom to 5,15 zł/l, a olej napędowy w dolnośląskim i opolskim, gdzie litr kosztuje odpowiednio 5,11 i 5,09 zł/l.

Ceny ropy naftowej Brent kończą ósmy tydzień z rzędu wzrostami. Ropa Brent w mijającym tygodnia podrożała chwilowo do blisko 76 USD/bbl w reakcji na decyzje USA odnośnie nie przedłużania okresu zawieszenia sankcji dla krajów importujących irańską ropę naftową. W piątek rano ropa Brent kosztuje 74 USD/bbl i jest ponad 2 USD/bbl droższa niż przed tygodniem.

Łącznie 8 krajów: Chiny, Indie, Korea Pd., Japonia, Tajwan, Grecja, Włochy i Turcja, jeśli chcą uniknąć amerykańskich sankcji powinny po 2 maja zrezygnować z zakupów ropy irańskiej

USA są przekonane, że Chiny znajdą alternatywę dla ropy irańskiej. Dodatkowo amerykańskie władze poinformowały, że współpracują z Indiami i Koreą Pd. w celu ułatwienie odejścia od zakupów ropy irańskiej.

W reakcji na decyzję USA Iran standardowo grozi zablokowaniem cieśniny Ormuz, którą transportowane jest blisko 19 mln bbl/d ropy naftowej - w większości na rynki azjatyckie. Dodatkowo jest to główna droga transportu LNG z Kataru, będącego czołowym światowym dostawcą tego paliwa. Leząca między Omanem a Iranem cieśnina łączy Zatokę Perską z Zatoką Omańską i Morzem Arabskim. Możliwości alternatywnego transportu ropy naftowej z pominięciem cieśniny Ormuz są bardzo ograniczone. Wymienia się tutaj saudyjski ropociąg Petorline (East-West Pipeline) o zdolnościach przesyłowych 4,8 mln bbl/d oraz należący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Dhabi Crue Oil Pipeline (1,5 mln bbl/d).Zdaniem Arabii Saudyjskiej rynek ropy naftowej póki co jest zbilansowany, a ewentualny wzrost produkcji ropy naftowej jest możliwy ale tylko w zależności od potrzeb klientów. Międzynarodowa Agencja Energii szacuje światowe wolne moce produkcyjne na 3,3 mln bbl/d z czego 2,2 mln bbl/d posiada właśnie Arabia Saudyjska ale dopiero w przyszłości okaże się jak szybko ropa ta mogłaby trafić na rynki. Teoretycznie spadek irańskiego eksportu ropy do zera oznaczałby zmniejszenie podaży ropy naftowej na rynku o około 1,0-1,2 mln bbl/d.

Póki co nie widać większej reakcji rynku ropy naftowej na problemy z transportem rosyjskiej ropy do Europy ropociągiem Drużba (Przyjaźń) - mowa tutaj o około 0,7 mln bbl/d.

Po środowych informacjach o wstrzymaniu importu rosyjskiej ropy północną nitką ropociągu Drużba (Przyjaźń) przez Białoruś i Polskę, w nocy z czwartek na piątek wstrzymany został również transport rosyjskiej ropy naftowej południową nitką ropociągu biegnącą przez Ukrainę. Ropa ta trafia do Słowacji, Węgier i Czech. Dziś w Mińsku na Białorusi odbędzie się spotkanie operatorów ropociągu w tym krajowego PERN-u. Wicepremier Rosji poinformował, że problem zostanie rozwiązany do końca tygodnia i 29 kwietnia Rosja wznowi do Europy transport ropy naftowej spełniającej normy jakościowe. Jak podaje Reuters stężenie chlorków organicznych w rosyjskiej ropie naftowej sięgnęło 150-330 ppm podczas gdy norma mówi o maksymalnej zawartości 10 ppm a zazwyczaj jest to 1-3 ppm. Dodatkowo część zanieczyszczonej ropy naftowej trafiło już na statki w położonym nad Bałtykiem rosyjskim porcie Ust-Ługa. Nie jest to zaskoczenie gdyż do terminalu paliwowego w Ust-Ługa rosyjska ropa trafia ropociągiem BTS-2 biegnącym od Unieczy, gdzie krzyżuje się on z ropociągiem Przyjaźń i stanowi niejako jego rozgałęzienie omijające Białoruś jako kraj tranzytowy.

(ISBnews/ BM Reflex)

26.04.2019 12:01

Kalendarium wystąpień przedstawicieli głównych banków centralnych w dniach 29 kwietnia - 5 maja 2019Poniedziałek, 29 kwietnia 2019

10:10 Mark Carney, prezes Banku Anglii
weźmie udział w Innovate Finance Global Summit 2019, w Londynie, w Wielkiej Brytanii


Wtorek, 30 kwietnia 2019

09:40 Dave Ramsden, Bank Anglii
weźmie udział w Innovate Finance Global Summit 2019, w Londynie, w Wielkiej Brytanii
17:00 Stephen Poloz, prezes Banku Kanady oraz Carolyn Wilkins, zastępca
wystąpią przed Komisją ds. Finansów Izby Gmin, w Ottawie, w Kanadzie


Środa, 1 maja 2019

10:30 Luis de Guindos, ECB
wygłosi wykład podczas spotkania zorganizowanego przez OMFIF, w Londynie, w Wielkiej Brytanii
20:30 Jerome H. Powell, prezes Fed
weźmie udział w konferencji prasowej po posiedzeniu FOMC ws. stóp procentowych, w Waszyngtonie, w USA
22:15 Stephen Poloz, prezes Banku Kanady oraz Carolyn Wilkins, zastępca
wystąpią przed senacką Komisją ds. Bankowości i Handlu, w Ottawie, w Kanadzie


Czwartek, 2 maja 2019

13:30 Mark Carney, prezes Banku Anglii
weźmie udział w konferencji prasowej po publikacji Raportu o inflacji, w Londynie, w Wielkiej Brytanii
19:30 Peter Praet, ECB
weźmie udział w konferencji zorganizowanej przez Bank Centralny Austrii, w Wiedniu, w Austrii


Piątek, 3 maja 2019

14:00 Andrea Enria, ECB
weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Przywracanie zaufania do jednolitego rynku bankowości i finansów” podczas konferencji The State of the Union, we Florencji, we Włoszech
16:15 Charles Evans, szef oddziału Fed w Chicago
będzie przemawiał na tematy gospodarcze i związane z polityką monetarną podczas NABE International Symposium, w Sztokholmie, w Szwecji
17:30 Richard Clarida, członek zarządu Fed
będzie przemawiał na temat "Modele, rynki i polityka monetarna" podczas konferencji „Strategie polityki pieniężnej” zorganizowanej przez Hoover Institution, w Stanford, w USA
19:45 John Williams, szef oddziału Fed w Nowym Jorku
weźmie udział w konferencji „Strategie polityki pieniężnej” zorganizowanej przez Hoover Institution, w Stanford, w USA
21:00 Michelle Bowman, członek zarządu Fed
poprowadzi dyskusję "Milton Friedman i długa historia polityki pieniężnej" podczas konferencji „Strategie polityki pieniężnej” zorganizowanej przez Hoover Institution, w Stanford, w USA


Sobota, 4 maja 2019

01:45 James Bullard, szef oddziału Fed w St. Louis
         Mary Daly, szef oddziału Fed w San Francisco
         Robert Kaplan, szef oddziału Fed w Dallas
         Loretta Mester, szef oddziału Fed w Cleveland
wezmą udział w panelu "Strategie monetarne w praktyce" podczas konferencji „Strategie polityki pieniężnej” zorganizowanej przez Hoover Institution, w Stanford, w USAWszystkie godziny podano wg czasu polskiego.
 

26.04.2019 08:33

Kruk odnotował 97,83 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. wobec 90,67 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

"Zysk netto grupy Kruk w I kw. 2019 roku wyniósł 97,9 mln zł i był jednym z najwyższych w historii działalności. Kruk zrealizował w nim 30% wyniku z całego ubiegłego roku" - czytamy w osobnym komunikacie.

Zysk operacyjny wyniósł 126,29 mln zł wobec 119,95 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 305,71 mln zł w I kw. 2018 r. wobec 285,33 mln zł rok wcześniej.

"Spłaty od osób zadłużonych z pakietów własnych wyniosły 426,7 mln zł i były wyższe o 18% rok do roku oraz stanowiły 27% wyniku z całego ubiegłego roku. Kruk zainwestował 179,5 mln zł w 37 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 1,4 mld złotych. Inwestycje wzrosły w porównaniu z I kw. 2018 r. o 43%. To był drugi z rzędu kwartał w którym obserwowaliśmy wzrost oczekiwanych zwrotów z kupowanych portfeli" - czytamy dalej.

Już po zakończeniu I kw., Kruk otrzymał zgodę UOKiK na przejęcie 100% akcji wonga.pl Sp. z o.o., polskiej części międzynarodowego biznesu Wonga, podano także.

"Za nami dobry początek 2019 roku, który może okazać się przełomowy dla dalszego rozwoju Grupy. Dobre spłaty na poziomie 427 mln zł i dyscyplina kosztowa pozwoliły na osiągnięcie 98 mln zł zysku netto. Łącznie zainwestowaliśmy 179 mln zł, skupiając się przede wszystkim na rynkach rumuńskim i polskim, gdzie przypadło prawie 80% tej kwoty. Dobra sytuacja gospodarcza na tych dwóch rynkach i silne spłaty dają nam duży komfort w pracach nad poprawą efektywności we Włoszech i w Hiszpanii. Widać postęp - wierzymy, że wypracowane rozwiązania pozwolą nam zintensyfikować zakupy także w tych krajach w przyszłości" - powiedział prezes Piotr Krupa, cytowany w komunikacie.

Spółka podała także, że utrzymała konserwatywne podejście do zadłużenia - wskaźnik długo netto do EBITDA gotówkowej na koniec I kw. 2019 roku wyniósł 2,3x.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I kw. 2019 r. wyniosła 37,93 mln zł wobec 9,44 mln zł straty rok wcześniej.

Kruk S.A. jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

(ISBnews)

 

25.04.2019 14:35
Poniedziałek, 20 maja 2019
01:50 Japonia Produkt Krajowy Brutto I kw.
06:30 Japonia Produkcja przemysłowa marzec
08:00 Niemcy Inflacja producencka kwiecień
09:00 Czechy Inflacja producencka kwiecień
10:00 Strefa Euro Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet)
10:00 Strefa Euro Bilans płatniczy marzec
11:00 Słowacja Stopa bezrobocia kwiecień
15:40 USA Wystąpienie szefa Fed z Filadelfii (Patrick Harker)
19:00 USA Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (John Williams)
19:05 USA Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed (Richard Clarida)