00:14 | GMT: 22:14 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Aktualności
Wyświetlane 21-30 z 21421 pozycji.
08.07.2019 08:13
08.07.2019 07:30

Zasoby złota Narodowego Banku Polskiego (NBP) zostały zwiększone w latach 2018-2019 o 125,7 ton i obecnie wynoszą 228,6 ton, podał NBP. Zakup złota pozwolił zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie.

"Narodowy Bank Polski zrealizował strategiczne decyzje Zarządu NBP o znacznym zwiększeniu zasobów złota w rezerwach dewizowych. W latach 2018-2019 zasoby złota NBP zostały zwiększone o 125,7 ton i obecnie wynoszą 228,6 ton. Blisko połowa polskiego złota zostanie sprowadzona do kraju i będzie przechowywana w skarbcach NBP" - czytamy w komunikacie.

W tym roku zasoby NBP zasiliło 100 ton złota. 25,7 ton złota NBP kupił w roku 2018.

"Dzięki zakupom zrealizowanym w ostatnich 12 miesiącach, za kadencji prof. Adama Glapińskiego, NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu" - podkreślono w materiale.

Złoto jest "najbardziej rezerwowym" z aktywów rezerwowych: dywersyfikuje ryzyko geopolityczne i stanowi swoistą kotwicę zaufania, szczególnie w czasach napięć i kryzysów. W przypadku Polski to jednak wyjątkowo dobra sytuacja gospodarcza i stały, silny przyrost rezerw dewizowych (o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat) pozwoliły na zwiększenie polskich zasobów złota, które będzie wzmacniać wiarygodność i zabezpieczać siłę finansową naszego kraju nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach, wskazał bank centralny.

"Za decyzją o zakupach złota przemawiały również względy porównawcze. Polska zajmowała dotychczas 21. miejsce na świecie pod względem posiadanych rezerw dewizowych i 34. pod względem zasobów złota. Również udział złota w rezerwach dewizowych NBP kształtował się poniżej średniej dla wszystkich banków centralnych (10,5%) i znacznie poniżej średniej w krajach europejskich (20,5%). Zakup złota pozwolił więc nie tylko zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie (10,5%)" - czytamy dalej.

Ze względu na znaczne zwiększenie naszych zasobów złota i biorąc pod uwagę praktykę innych banków centralnych, zarząd NBP zdecydował o przeniesieniu połowy obecnych zasobów złota (około 100 ton), do skarbców NBP. Operacja została już zakomunikowana naszym partnerom w Banku Anglii i zostanie przeprowadzona zgodnie z harmonogramem zapewniającym bezpieczeństwo tej operacji, zapowiedział także bank centralny.

"Jestem dumny i wzruszony, że za mojej kadencji - w roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju - udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa" - skomentował prezes NBP Adam Glapiński, cytowany w komunikacie.

Jako składnik oficjalnych aktywów rezerwowych, złoto NBP spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery. Złoto NBP w Banku Anglii jest utrzymywane na tzw. allocated account, tj. każda sztaba przypisana do rachunku NBP jest jednoznacznie identyfikowalna, posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera. Najwyższa jakość złota NBP oraz wysokie standardy jego przechowywania zostały dodatkowo potwierdzone podczas inspekcji przeprowadzonej przez pracowników NBP w Bank of England w czerwcu br., podkreślono też w materiale.

(ISBnews)

05.07.2019 14:34
05.07.2019 13:30

W kolejnym tygodniu ceny paliw na stacjach mogą utrzymywać się w okolicach dotychczasowego poziomu, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Średnie ceny paliw na stacjach 4 lipca ukształtowały się na następujących poziomach dla: benzyny bezołowiowej 95 5,16 zł/l, bezołowiowej 98 5,47 zł/l, oleju napędowego 5,08 zł/l i autogazu 2,13 zł/l.  Są to poziomy niemal identyczne jak przed tygodniem - jednogroszowe obniżki zauważamy w przypadku  średnich cen benzyny Eurosuper 98, oleju napędowego i autogazu. Różnice na stacjach paliw w zależności od lokalizacji w dalszym ciągu są dość znaczne sięgające w przypadku cen benzyny i oleju napędowego blisko 50 groszy na litrze, a w przypadku cen autogazu blisko 30 groszy na litrze.

Najniższe ceny benzyny Pb95 notujemy w województwie dolnośląskim i pomorskim, a najwyższe w podlaskim.

Olej napędowy najtańszy jest w województwie dolnośląskim, a najdroższy w warmińsko-mazurskim.

Za autogaz najmniej zapłacą mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego, a najwięcej mazowieckiego.

W stosunku do cen przed rokiem za benzynę płacimy 11-12 gr/l więcej, za olej napędowy 6 gr/l więcej, natomiast cena LPG jest obecnie średnio 6 gr/t niższa niż przed rokiem.

W kolejnym tygodniu ceny paliw mogą utrzymywać się wokół dotychczasowego poziomu.

OPEC+ podczas spotkania 1 i 2 lipca podtrzymał politykę ratowania cen ropy przed spadkiem decydując się na utrzymanie zmniejszonych limitów wydobycia przez kolejnych 9 miesięcy (do marca 2020 r.). Wysokie jest prawdopodobieństwo utrzymania dyscypliny wewnątrz kartelu. W czerwcu wydobycie ropy z OPEC wyniosło 29,6 milionów baryłek dziennie, co oznacza spadek o 170 tys. baryłek dziennie wobec majowego odczytu. Tym samym osiągnęło ono najniższy poziom od 2014 roku.

Optymizm inwestorów budzi wznowienie negocjacji USA z Chinami w toczącej się wojnie handlowej.

Ropa Brent  w Londynie obecnie wyceniana jest na poziomie 63 USD/bbl. Spadek notowań nastąpił w związku z obawami o globalny spadek popytu na ropę po serii słabych odczytów indeksów PMI ze światowych gospodarek oraz trwającej wojny handlowej. Inwestorzy nie zareagowali na kolejny z rzędu spadek poziomu rezerw ropy naftowej na rynku amerykańskim.

W opublikowanym we środę raporcie Baker Hughes wykazał spadek liczby czynnych wiertni w USA o 5 do poziomu 788.

Końcówka tygodnia na giełdzie paliw nie przynosi większych zmian w związku z amerykańskim Świętem Niepodległości. Wolumen obrotu jest niski.

(ISBnews/ BM Reflex)

05.07.2019 12:00

Kalendarium wystąpień przedstawicieli głównych banków centralnych w dniach 8-14 lipca 2019Poniedziałek, 8 lipca 2019

--:-- Haruhiko Kuroda, Bank Japonii
będzie przemawiał podczas kwartalnego spotkania managerów oddziałów regionalnych, w Tokio, w Japonii


Wtorek, 9 lipca 2019

14:45 Jerome Powell, prezes Fed
wygłosi słowo powitalne (odtworzone z nagrania) na otwarcie konferencji Rezerwy Federalnej "Stress Testing: A Discussion and Review", w Bostonie, w USA
15:00 Charlotte Gerken, Bank Anglii
weźmie udział w konferencji Rezerwy Federalnej "Stress Testing: A Discussion and Review", w Bostonie, w USA
16:10 James Bullard, szef oddziału Fed w St. Louis
wygłosi słowo powitalne na otwarcie Official Monetary and Financial Institution Forum, w St. Louis, w USA
20:00 Randal Quarles, członek zarządu Fed
weźmie udział w konferencji Rezerwy Federalnej "Stress Testing: A Discussion and Review", w Bostonie, w USA
20:20 Raphael Bostic, szef oddziału Fed w Atlancie
weźmie udział w Official Monetary and Financial Institution Forum, w St. Louis, w USA


Środa, 10 lipca 2019

16:00 Jerome Powell, prezes Fed
przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, w Waszyngtonie, w USA
17:15 Stephen Poloz, prezes Banku Kanady oraz Carolyn Wilkins, zastępca
wezmą udział w konferencji prasowej po publikacji decyzji ws. stóp procentowych oraz raportu polityki monetarnej, w Ottawie, w Kanadzie
19:30 James Bullard, szef oddziału Fed w St. Louis
weźmie udział w moderowanej sesji pytań i odpowiedzi podczas Official Monetary and Financial Institution Forum, w St. Louis, w USA


Czwartek, 11 lipca 2019

15:10 Guy Debelle, Bank Rezerw Australii
weźmie udział (za pośrednictwem wideokonferencji) w FX Week USA, w Nowym Jorku, w USA
16:00 Jerome Powell, prezes Fed
przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją Bankową Senatu USA, w Waszyngtonie, w USA
17:00 John Williams, szef oddziału Fed w Nowym Jorku
weźmie udział w dyskusji "Rewitalizacja społeczności w regionie Albany" podczas spotkania zorganizowanego przez Community Loan Fund of the Capital Region, w Albany, w USA
18:30 Thomas Barkin, szef oddziału Fed w Richmond
weźmie udział w Global Interdependence Center Eleventh Annual Rocky Mountain Economic Summit, w Victor, w USA
19:00 Raphael Bostic, szef oddziału Fed w Atlancie
weźmie udział w konferencji Volcker Alliance FY2020 State Fiscal Conference: "Prawda i uczciwość w budżetowaniu państwa - zbliżające się zagrożenia, trwałe rozwiązania", w Atlancie, w USA
19:30 John Williams, szef oddziału Fed w Nowym Jorku
weźmie udział w spotkaniu zorganizowanym przez Community Loan Fund of the Capital Region, w Albany, w USA
19:30 Randal Quarles, członek zarządu Fed
będzie przemawiał na temat "Regulacje finansowe i polityka monetarna" podczas spotkania Bipartisan Policy Center, w Waszyngotnie, w USA
23:00 Neel Kashkari, szef oddziału Fed w Minneapolis
weźmie udział w spotkaniu w ratuszu, w Aberdeen, w USA
Wszystkie godziny podano wg czasu polskiego.

05.07.2019 09:54

Pogarszająca się kondycja branży krajowych domów i biur maklerskich może być czynnikiem ryzyka dla rozwoju rynku kapitałowego, uważa Izba Domów Maklerskich (IDM). Znaczący wpływ na sytuację krajowych domów maklerskich ma zwiększająca się konkurencja tzw. zdalnych członków giełdy, którzy oferują inwestorom niskie opłaty, a także nadmierne koszty regulacji i nieadekwatnie wysokie opłaty na rzecz infrastruktury giełdowej i rozliczeniowej oraz wąski dozwolony zakres usług.

"Pogłębiająca się strata na działalności podstawowej jest odzwierciedleniem kondycji polskiego rynku kapitałowego, który ma do spełnienia ważną rolę dla gospodarki. Znaczący wpływ na sytuację krajowych domów maklerskich ma zwiększająca się konkurencja tzw. zdalnych członków Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, brokerów, którzy oferują inwestorom niskie opłaty, w związku z globalnym zasięgiem i osiąganym w związku z tym efektem skali ich działania. Kondycję krajowych domów maklerskich osłabiają dalej nadmierne koszty regulacji oraz nieadekwatnie wysokie opłaty na rzecz infrastruktury giełdowej i rozliczeniowej, a także wąski zakres usług, który jest dozwolony i byłby w zakresie ich wyłącznej kompetencji" - czytamy w piśmie skierowanym do prezesa Rady Ministrów.

IDM podkreśliła, że dzięki działalności krajowych domów maklerskich oszczędności Polaków, inwestowane bezpośrednio lub za pośrednictwem funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, finansują rozwój krajowych przedsiębiorstw, a tym samym gospodarki. Udział krajowych firm inwestycyjnych jest też kluczowy dla powodzenia programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

"Tymczasem krajowa branża maklerska, na działalności podstawowej, która jest kluczowa dla obsługi inwestorów i pozyskiwania przez spółki kapitału na rozwój, od 5 lat pogłębia straty, podczas gdy instytucje infrastrukturalne a także inni uczestnicy rynku finansowego jak np. banki, fundusze inwestycyjne odnotowują coraz większe zyski. W 2018 r. branża poniosła 215 mln zł straty na działalności podstawowej. W I kwartale br. strata ta wyniosła niemal 66 mln zł, a w analogicznym okresie ubiegłego roku 37 mln zł. O ile we wcześniejszych okresach branża zmuszona do poszukiwania innych źródeł przychodów, przy regulacyjnych ograniczeniach, nadrabiała straty zyskiem z działalności w innych obszarach, takich jak działalność na rynku OTC czy handel na własny rachunek, to w I kwartale 2019 r. sektor odnotował straty w ujęciu całościowym" - czytamy dalej.

Od wprowadzenia ograniczeń transakcyjnych na rynku CFD po interwencji ESMA obroty na rynku forex w domach maklerskich spadły o połowę, a krajowi klienci - inwestorzy detaliczni wybierają ofertę brokerów spoza UE, gdzie dostają lepsze warunki transakcyjne, zaznaczono.

"Przygotowywana obecnie przez KNF interwencja krajowa będzie miała wielkie znaczenie dla przyszłości rynku CFD w Polsce i konkurencyjności krajowych domów maklerskich. Przyjęcie przez Polskę rozwiązań unijnych, bez uwzględnianie specyfiki krajowego rynku, przyczynia się do obniżenia konkurencyjności krajowych firm inwestycyjnych" - wskazała Izba.

IDM przypomniała, że od dawna zwraca uwagę na zagrożenia takie, jak wysokie koszty transakcyjne na warszawskiej giełdzie, gdzie otwarcie i zamknięcie pozycji jest wielokrotnie droższe niż na innych, konkurencyjnych parkietach, np. w Turcji. W wyniku presji konkurencyjnej domy maklerskie na przestrzeni lat istotnie zmniejszyły opłaty dla inwestorów, podczas gdy ze strony GPW obniżki były minimalne.

"Dużym problemem są rosnące koszty regulacji. Od lat zwracamy uwagę na przyjmowanie legislacji unijnych bez uwzględnienia zasady proporcjonalności, a często wręcz w sposób poszerzający wymogi krajowe względem implementowanych regulacji unijnych. W efekcie domy maklerskie muszą nadmiernie rozbudowywać działy compliance, kosztem obszarów biznesowych lub zmniejszenia pokrycia analitycznego spółek, co zwiększa jedynie ryzyko dla inwestorów i zmniejsza efektywność rynku" - czytamy dalej.

IDM zwróciła też uwagę, że w obecnym projekcie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego kilkakrotnie podkreślono zalety wspólnej licencji bankowej i maklerskiej, pomijając fakt, że włączanie domów maklerskich w struktury banku jest z reguły równoznaczne z ograniczaniem przez banki działalności maklerskiej.

"Silne krajowe domy maklerskie są warunkiem budowy innowacyjnej gospodarki, z silnym sektorem firm prywatnych mającymi centra kompetencji i zarządzania w kraju. Droga do realizacji strategicznych celów państwa ogłoszonych w rządowym Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wiedzie więc przez budowanie silnej krajowej branży maklerskiej. Wyrażamy wolę pełnej współpracy z rządem dla zapewnienia konkurencyjnych warunków rozwoju krajowej branży domów i biur maklerskich, a tym samym do zwiększenia produktywności i innowacyjności polskich przedsiębiorstw" - podsumowano.

(ISBnews)

05.07.2019 08:02
04.07.2019 11:27
04.07.2019 11:08
04.07.2019 11:06
Wtorek, 16 lipca 2019
00:45 Nowa Zelandia Inflacja konsumencka II kw.
03:30 Australia Protokół z posiedzenia RBA lipiec
09:00 Turcja Stopa bezrobocia maj
09:00 Francja Wystąpienie publiczne szefa Banku Francji (Francois Villeroy de Galhau)
10:00 Włochy Bilans handlu zagranicznego maj
10:30 Wlk. Brytania Stopa bezrobocia maj
10:30 Wlk. Brytania Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych czerwiec
10:30 Wlk. Brytania Wynagrodzenia maj
11:00 Strefa Euro Handel zagraniczny maj
11:00 Włochy Inflacja konsumencka czerwiec