We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Tym razem rynek jest podzielony w ocenie tego jaką decyzję podejmie Rada. Większość uczestników rynku stawia jednak na kolejną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych (pb), zakładając jednocześnie, że będzie to ostatnia obniżka kosztu pieniądza w ramach obecnego cyklu luzowania polityki monetarnej.
17 z 29 analityków ankietowanych przez agencję Reutera prognozuje, że Rada obniży na posiedzeniu w dniach 5-6 marca br. stopy procentowe o 25 pb, sprowadzając stopę referencyjną do 3,5%. Pozostali zakładają, że koszt pieniądza nie zmieni się.
Podobnie kształtują się oczekiwania ekonomistów i analityków przepytanych przez telewizję TVN CNBC. Cięcia stóp procentowych spodziewa się 7 z 10 z nich.
Rynek jednocześnie zakłada, że po tym jak Rada obniży stopy procentowe w marcu, sprowadzają stopę referencyjną do dawnego rekordowo niskiego poziomu 3,5% (nigdy nie była niższa), następnie ogłosi przerwę w luzowaniu polityki pieniężnej. Stopy miałby pozostać na tym poziomie przynajmniej do końca II kwartału 2014 roku.
Podzielamy opinię, że na najbliższym posiedzeniu Rada obetnie stopy o 25 pb, a następnie ogłosi koniec obniżek. Za takim scenariuszem przemawia nie tylko oczekiwane w tym roku spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce i Europie, co przede wszystkim spadająca inflacja, o czym członkom Rady skutecznie powinna przypomnieć najnowsza projekcja inflacji. Teoretycznie RPP mogłaby wstrzymać się z obniżką do kolejnego posiedzenia. Tyle tylko, że nie miałoby to żadnego logicznego uzasadnienia.
Czytaj także: