05:58 | GMT: 04:58 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Aktualności
02.09.19 09:04

Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 48,8 pkt w sierpniu 2019 r. z 47,4 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

Konsensus rynkowy wynosił 47,6 pkt.

W sierpniu Wskaźnik PMI zarejestrował wartość poniżej neutralnego progu 50,0 dziesiąty miesiąc z rzędu, sygnalizując przedłużającą się tendencję spadkową w polskim sektorze przemysłowym. Mimo to indeks wzrósł z lipcowego poziomu 47,4 (najniższego od 75 miesięcy) do 48,8, odnotowując najwyższą wartość od trzech miesięcy i tym samym wskazując na spowolnienie ogólnego tempa spadku. Trzy z pięciu subinkesów - produkcja, nowe zamówienia oraz zatrudnienie - przyczyniły się do wzrostu m/m głównego wskaźnika, a dwa pozostałe - czas dostaw i zapasy pozycji zakupionych - zarejestrowały neutralne wyniki" - czytamy w komunikacie.

W sierpniu polscy producenci dziesiąty miesiąc z rzędu otrzymali mniej nowych zamówień. Mimo to tempo spadku było najwolniejsze od maja. Poziom zleceń eksportowych natomiast obniżył się w najsłabszym tempie od dziewięciu miesięcy. Tempo to było jednak szybsze niż tempo, w jakim spadała ilość kontraktów krajowych i zagranicznych łącznie, podał Markit.

"Tak jak w przypadku nowych zamówień, poziom produkcji obniżył się dziesiąty raz z rzędu. Tempo spadku było jednak nieznaczne i równocześnie najsłabsze od pierwszego miesiąca w obecnej tendencji spadkowej" - czytamy dalej.

"Wielkość produkcji spadła w mniejszym stopniu niż ilość nowych zamówień, co sugeruje, że polscy producenci skupili się na realizacji zaległych zleceń. W efekcie poziom zaległości obniżył się trzynasty miesiąc z rzędu, ponadto w szybkim tempie" - napisano także.

Markit wskazał, że mniejsze zaległości produkcyjne oznaczały obecność wolnych mocy przerobowych w polskim sektorze wytwórczym, co przyczyniło się do dalszej redukcji etatów.

"Zatrudnienie w przemyśle spadło dziewiąty raz w ciągu ostatnich 11 miesięcy, aczkolwiek sierpniowy spadek był nieznaczny. Aktywność zakupowa również osłabła dziewiąty miesiąc z rzędu, a czas dostaw nie uległ żadnym zmianom. Tymczasem poziom zapasów zarówno środków produkcji, jak i wyrobów gotowych obniżył się w sierpniu pierwszy raz od lutego 2018" - wymieniono także w materiale.

Jak zaznacza Markit, w ostatnim okresie badań presja kosztowa była wciąż relatywnie słaba. Średnie koszty produkcji wzrosły w trzecim najwolniejszym tempie od około trzech lat. Podwyżka cen wyrobów gotowych natomiast była najszybsza od marca.

W sierpniu optymizm biznesowy polskich przedsiębiorców był wciąż słaby. Ogólne oczekiwania względem przyszłej 12-miesięcznej produkcji nie uległy zmianie od lipca, kiedy zarejestrowały najniższy poziom od 79 miesięcy, podsumowano.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

(ISBnews)

Piątek, 21 lutego 2020
00:30 Japonia Inflacja konsumencka styczeń
01:30 Japonia Indeks PMI dla przemysłu luty
09:00 Słowacja Inflacja HICP styczeń
09:15 Francja Indeks PMI dla usług luty
09:15 Francja Indeks PMI dla przemysłu luty
09:30 Niemcy Indeks PMI dla usług luty
09:30 Szwecja Protokół z posiedzenia Riksbank luty
09:30 Niemcy Indeks PMI dla przemysłu luty
10:00 Polska Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS luty
10:00 Polska Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach luty