Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 47,8 pkt we wrześniu 2019

Aktualności

Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 47,8 pkt we wrześniu 2019 r. z 48,8 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

Konsensus rynkowy wynosił 47,9 pkt.

"We wrześniu PMI zarejestrował wartość poniżej neutralnego progu 50,0 jedenasty miesiąc z rzędu, sygnalizując, że warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym ponownie się pogorszyły. Ponadto wskaźnik spadł z sierpniowego poziomu 48,8 do 47,8, rejestrując tylko nieco większą wartość niż w lipcu (47,4), kiedy odnotował najsłabszy wynik od ponad 6 lat" - czytamy w komunikacie.

Z pięciu subindeksów składających się na główny wskaźnik, nowe zamówienia stanowiły główne źródło wrześniowego spadku, podkreślił Markit.

"Poziom nowych zleceń otrzymanych przez polskich producentów spadł jedenasty miesiąc z rzędu. Tempo spadku zarejestrowało taką samą wartość jak w grudniu 2018, kiedy było najszybsze od ponad dziesięciu lat. Najnowsze wyniki badań wykazały znaczne obniżenie poziomu nowych kontraktów z Polski i z zagranicy. Spadek zamówień eksportowych wiązał się głównie z osłabieniem popytu z rynków Europy Zachodniej, w tym z Niemiec i Francji" - czytamy dalej.

Jak wskazano, produkcja również spadła jedenasty raz z rzędu. Tempo spadku, choć najszybsze od trzech miesięcy, było słabsze niż tempo w jakim obniżyła się ilość nowych zamówień.

"W związku z wolniejszym napływem zleceń producenci skupili się na redukcji zaległości produkcyjnych, których poziom gwałtownie spadł (tempo spadku zarejestrowało jeden z najwyższych wyników na przestrzeni ostatnich sześciu lat). Mimo że produkcja znacznie zmalała, poziom zapasów wyrobów gotowych wzrósł siódmy raz od początku tego roku" - napisano w materiale.

We wrześniu optymizm biznesowy polskich przedsiębiorców z sektora wytwórczego był najsłabszy od 2012 roku, czyli od początku istnienia Wskaźnika Przyszłej Produkcji, podkreślił też Markit.

"Tylko jedna na trzy badane firmy spodziewa się wzrostu produkcji w ciągu nadchodzących 12 miesięcy. Słabe nastroje odzwierciedlały gorsze prognozy odnośnie europejskiego popytu oraz niepokoje związane ze spodziewaną konkurencję z Azji" - czytamy w komunikacie.

Aktywność zakupowa polskich producentów spadła w najszybszym tempie od kwietnia 2013. Tymczasem poziom zapasów środków produkcji obniżył się trzeci miesiąc z rzędu, wyznaczając najdłuższą sekwencję spadkową od 2016 r., podano także.

Zatrudnienie również spadło, aczkolwiek nieznacznie.

"We wrześniu koszty produkcji wzrosły w najszybszym tempie od czterech miesięcy, a ceny wyrobów gotowych nie uległy zmianie od sierpnia. Wyniki te zasugerowały wzmocnienie presji na marże producentów oraz coraz silniejszą konkurencję na rynku zbytu" - napisano też w materiale.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu - spadek aktywności.

(ISBnews)

 

Wiadomości
BM Reflex: Ceny paliw na stacjach spadną, głównie dzięki promocjom operatorów

Z analizy cen hurtowych paliw wynika, że możemy oczekiwać obniżek cen detalicznych, zwłaszcza oleju napędowego, ale zdecydowanie więcej korzyści przyniosą ...

Jaki dysk SSD do gier wybrać? Poradnik zakupowy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc poważnie zastanowić się nad tym, ...

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...