W niedzielę na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się parlament Cypru. Rozpocznie się ono o godzinie 15:00 polskiego czasu (14:00 GMT). Parlamentarzyści mają zdecydować, czy depozyty w tym kraju zostaną obłożone podatkiem, co jest warunkiem otrzymania przez Cypr międzynarodowej pomocy finansowej .
W sobotę ministrowie finansów strefy euro zgodzili się przeznaczyć 10 mld EUR pomocy dla pogrążonego w kryzysie Cypru. Warunkiem otrzymania pomocy jest obłożenie podatkiem depozytów w tamtejszych bankach (6,75% dla depozytów poniżej 100 tys. EUR i 9,9% w przypadku w przypadku depozytów powyżej tej kwoty) oraz zysków kapitałowych, podwyższenie podatku dla przedsiębiorstw z 10% do 12,5% oraz prywatyzacja.
Nikos Anastasiadis, wybrany w niedawnych wyborach nowy prezydent Cypru oświadczył, że sięgnięcie po pomoc międzynarodową było konieczne, gdyż alternatywą był upadek dwóch największych cypryjskich banków. Dodał on, że Cypr staną przed perspektywą niekontrolowanego bankructwa lub scenariuszem bolesnego, ale za to kontrolowanego, zarządzania kryzysem.
Nieoficjalnie tak twarde warunki pomocy finansowej dla Cypru postawiły Niemcy, które od miesięcy zwracały uwagę na preferencyjne warunki podatkowe w tym kraju. Władze w Berlinie miały nawet zagrozić opuszczeniem strefy euro przez Cypr.