05:22 | GMT: 04:22 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Aktualności
23.08.19 09:41

Średnioroczna inflacja w 2020 r. wyniesie 2,8% wobec 2,2% spodziewanych w 2019 r., ocenia w rozmowie z ISBnews główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Piotr Soroczyński. Jego zdaniem, racjonalne byłyby w I poł. 2020 r. dwie podwyżki stóp procentowych - obie po 0,25 pkt proc.

"Najbliższych kilka kwartałów może być czasem utrzymywania się inflacji na podwyższonym poziomie. Zazwyczaj w tym kontekście myśli się o zmianach cen żywności i paliw. Ich wpływ na zmiany cen w ostatnim czasie jednak się już wypalił" - powiedział Soroczyński w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że istotniejszy może być splot innych czynników, składających się na tzw. koszty bytowe.

"Po pierwsze, istotna korekta w zakresie cen energii dla gospodarstw domowych. Obecnie wciąż mamy 'ochronkę', ale zmiany mogące pojawić się już w początku roku 2020 będą poważne. Jako uzupełnienie wzrostu kosztów bytowych pojawią się też wyższe ceny wywozu śmieci, dostaw wody i odprowadzania ścieków" - wskazał Soroczyński.

"Wiele firm zmuszonych będzie też do podniesienia cen produkowanych towarów czy świadczonych usług ze względu na kumulujący się od pewnego już czasu poważny wzrost kosztów wytwarzania - energia, płace, surowce, różnorakie dodatkowe daniny i opłaty, osłabienie złotego - skutkujące podrożeniem zaopatrzenia zza granicy" - dodał.

Ekonomista KIG prognozuje, że do końca 2019 r. roczny wskaźnik inflacji utrzymywać się więc może powyżej poziomu celu inflacyjnego (tj. 2,5%), choć wciąż istotnie niżej niż górne widełki dopuszczalnych wahań (tj. 3,5%).

"Górne widełki osiągnie lub nawet lekko przekroczy w I kwartale 2020 r. O ile jednak nie pojawią się dodatkowe silne niekorzystne impulsy, inflacja w kolejnych miesiącach 2020 r. powinna być już niższa" - przewiduje Soroczyński.

"Wypada jednak podkreślić, że średnioroczny wskaźnik inflacji dla 2020 r. mogący wynieść około 2,8% będzie istotnie wyższy od wyniku roku 2019, gdy wskaźnik wyniósł 2,2%, ale szczególny kontrast stanowić będzie w zestawieniu z 1,7% z 2018 r." - dodał.

Jeśli chodzi o oczekiwania co do decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Soroczyński ocenia, że dwie podwyżki po 0,25 pkt. proc. w I połowie 2020 r. należałoby uznać za scenariusz "umiarkowany".

"Na tle tego, do czego przyzwyczailiśmy się w kilku ostatnich dekadach, obecnie prowadzona polityka pieniężna musi uchodzić za ultrałagodną. Jednak na tle tego, co w kilku ostatnich latach prezentuje część wiodących na świecie banków centralnych, my możemy uchodzić za wzór podejścia konserwatywnego" - ocenia ekonomista.

Dodał jednak, że nie można wykluczać podwyżki stóp procentowych ze względu na podniesiony wskaźnik CPI, który - w przypadku braku podniesienia oprocentowania - mógłby zostać dodatkowo "podbity" przez wycofywanie depozytów bankowych i "zalanie" rynku dodatkowymi środkami.

"Wzrost inflacji - choć wynikający głównie z presji kosztowej, nie zaś efektów nadmiernej konsumpcji i niemającej pokrycia w towarach i usługach - może jednak skłonić RPP do rozważenia zasadności zaostrzenia polityki monetarnej. I nie będzie to chęć wpłynięcia na kanał wzrostu kosztu finansowania, ale raczej zatrzymania w systemie bankowym depozytów, które w środowisku mocno ujemnych realnie stóp procentowych mogły by skokowo i w dużych ilościach wylać się na rynek" - tłumaczył.

"W konsekwencji jako umiarkowany scenariusz można by wskazać dwie podwyżki stóp po 0,25 pkt. proc. w 2020, skoncentrowane w pierwszej połowie roku" - ocenił Soroczyński.

Jednocześnie uważa on, że podwyżek w 2020 r. mogło by być "nieco" więcej niż dwie, "gdyby w tym samym czasie świat zaczął prowadzić nieco bardziej odpowiedzialną politykę monetarną".

ISBnews

Czwartek, 20 lutego 2020
- Chiny Podaż pieniądza M2 styczeń
- Chiny Nowe kredyty styczeń
01:30 Australia Sytuacja na rynku pracy styczeń
08:00 Szwajcaria Bilans handlu zagranicznego styczeń
08:00 Niemcy Inflacja producencka styczeń
08:00 Niemcy Indeks zaufania konsumentów - GfK marzec
08:45 Francja Inflacja konsumencka styczeń
09:00 Polska Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC luty
10:00 Polska Ceny produkcji styczeń
10:00 Polska Produkcja przemysłowa styczeń