Soroczyński z KIG: Inflacja wyniesie 2,8% w 2020, racjonalne dwie podwyżki stóp

Aktualności

Średnioroczna inflacja w 2020 r. wyniesie 2,8% wobec 2,2% spodziewanych w 2019 r., ocenia w rozmowie z ISBnews główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Piotr Soroczyński. Jego zdaniem, racjonalne byłyby w I poł. 2020 r. dwie podwyżki stóp procentowych - obie po 0,25 pkt proc.

"Najbliższych kilka kwartałów może być czasem utrzymywania się inflacji na podwyższonym poziomie. Zazwyczaj w tym kontekście myśli się o zmianach cen żywności i paliw. Ich wpływ na zmiany cen w ostatnim czasie jednak się już wypalił" - powiedział Soroczyński w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że istotniejszy może być splot innych czynników, składających się na tzw. koszty bytowe.

"Po pierwsze, istotna korekta w zakresie cen energii dla gospodarstw domowych. Obecnie wciąż mamy 'ochronkę', ale zmiany mogące pojawić się już w początku roku 2020 będą poważne. Jako uzupełnienie wzrostu kosztów bytowych pojawią się też wyższe ceny wywozu śmieci, dostaw wody i odprowadzania ścieków" - wskazał Soroczyński.

"Wiele firm zmuszonych będzie też do podniesienia cen produkowanych towarów czy świadczonych usług ze względu na kumulujący się od pewnego już czasu poważny wzrost kosztów wytwarzania - energia, płace, surowce, różnorakie dodatkowe daniny i opłaty, osłabienie złotego - skutkujące podrożeniem zaopatrzenia zza granicy" - dodał.

Ekonomista KIG prognozuje, że do końca 2019 r. roczny wskaźnik inflacji utrzymywać się więc może powyżej poziomu celu inflacyjnego (tj. 2,5%), choć wciąż istotnie niżej niż górne widełki dopuszczalnych wahań (tj. 3,5%).

"Górne widełki osiągnie lub nawet lekko przekroczy w I kwartale 2020 r. O ile jednak nie pojawią się dodatkowe silne niekorzystne impulsy, inflacja w kolejnych miesiącach 2020 r. powinna być już niższa" - przewiduje Soroczyński.

"Wypada jednak podkreślić, że średnioroczny wskaźnik inflacji dla 2020 r. mogący wynieść około 2,8% będzie istotnie wyższy od wyniku roku 2019, gdy wskaźnik wyniósł 2,2%, ale szczególny kontrast stanowić będzie w zestawieniu z 1,7% z 2018 r." - dodał.

Jeśli chodzi o oczekiwania co do decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Soroczyński ocenia, że dwie podwyżki po 0,25 pkt. proc. w I połowie 2020 r. należałoby uznać za scenariusz "umiarkowany".

"Na tle tego, do czego przyzwyczailiśmy się w kilku ostatnich dekadach, obecnie prowadzona polityka pieniężna musi uchodzić za ultrałagodną. Jednak na tle tego, co w kilku ostatnich latach prezentuje część wiodących na świecie banków centralnych, my możemy uchodzić za wzór podejścia konserwatywnego" - ocenia ekonomista.

Dodał jednak, że nie można wykluczać podwyżki stóp procentowych ze względu na podniesiony wskaźnik CPI, który - w przypadku braku podniesienia oprocentowania - mógłby zostać dodatkowo "podbity" przez wycofywanie depozytów bankowych i "zalanie" rynku dodatkowymi środkami.

"Wzrost inflacji - choć wynikający głównie z presji kosztowej, nie zaś efektów nadmiernej konsumpcji i niemającej pokrycia w towarach i usługach - może jednak skłonić RPP do rozważenia zasadności zaostrzenia polityki monetarnej. I nie będzie to chęć wpłynięcia na kanał wzrostu kosztu finansowania, ale raczej zatrzymania w systemie bankowym depozytów, które w środowisku mocno ujemnych realnie stóp procentowych mogły by skokowo i w dużych ilościach wylać się na rynek" - tłumaczył.

"W konsekwencji jako umiarkowany scenariusz można by wskazać dwie podwyżki stóp po 0,25 pkt. proc. w 2020, skoncentrowane w pierwszej połowie roku" - ocenił Soroczyński.

Jednocześnie uważa on, że podwyżek w 2020 r. mogło by być "nieco" więcej niż dwie, "gdyby w tym samym czasie świat zaczął prowadzić nieco bardziej odpowiedzialną politykę monetarną".

ISBnews

Wiadomości
Akcjonariusze LPP zdecydowali o wypłacie łącznie 660 zł dywidendy na akcję

Akcjonariusze LPP zdecydowali podczas walnego zgromadzenia o wypłacie łącznie 660 zł dywidendy na akcję z zysku za r.obr. 2024/2025, podała ...

Jak rozpoznać brylant w pierścionku? Prosty przewodnik dla każdego

Wybór pierścionka z brylantem to poważna decyzja – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Nic dziwnego, że wiele osób ...

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie spółki to nie tylko realizacja strategii biznesowej, ale także obowiązek rzetelnego prowadzenia księgowości. Wiele firm zastanawia się, czy warto ...

Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R) – rozwijaj swoją firmę i optymalizuj koszty

Wdrażanie nowych technologii czy produktów może znacznie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednak innowacje to także koszty, których wysokość może ...

Bessa na rynku kryptowalut. Co to oznacza?

Bessa na rynku kryptowalut to czas, gdy te popularne aktywa tracą na wartości. Może to wynikać z różnych aspektów. Często ...

Jakie waluty są w Unii Europejskiej?

Choć najbardziej popularną walutą w Unii Europejskiej i najmocniej kojarzącą się nawet z samej nazwy jest euro, to wiele krajów ...