06:38 | GMT: 05:38 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
Dom Maklerski mBanku
09.09.19 10:17

Handel w początku bieżącego tygodnia rozpoczyna się dosyć spokojnie. Piątkowe wystąpienie Powella, które miało miejsce już po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy nie wywołało na rynku większych emocji. Prezes Rezerwy Federalnej nie zmienił swojej dotychczasowej retoryki podkreślając, że gospodarka znajduje się w dobrej kondycji, jednocześnie wskazując na występujące czynniki ryzyka. Poglądów szefa Fed w tym zakresie nie zmienił kiepski odczyt indeksu ISM dla przemysłu, ani też nieco rozczarowujący piątkowy raport z rynku pracy. Wystąpienie zostało odebrane jako przypieczętowujące cięcie kosztu pieniądza na przyszłotygodniowym posiedzeniu o 25 punktów bazowych, co pozostaje zgodne z dotychczasowymi oczekiwaniami rynkowymi. Choć pojawiały się pewne opinie o konieczności głębszej obniżki, to wydaje się, że nie znalazły one większego uznania wśród członków FOMC. Do luzowania monetarnego w większej skali nie zachęca bowiem ostatni silniejszy od prognoz wzrost dynamiki wynagrodzeń, a także utrzymywanie się na umiarkowanym poziomie wzrostu gospodarczego, wspieranego przez wydatki amerykańskich konsumentów. W świetle powyższych wydarzeń nie powinna zatem dziwić stabilizacja kursu eurodolara, który na otwarciu bieżącego tygodnia pozostaje w okolicy piątkowego zamknięcia, a zakres wahań pozostaje niewielki. O ile oczekiwania względem przyszłotygodniowego posiedzenia Fed pozostają ugruntowane, tak pewną niewiadomą jest wynik czwartkowego spotkania europejskich bankierów centralnych, gdzie rynek spodziewa się wprowadzenia szerokiego pakietu stymulacyjnego. Niepewność związana jest z niedawnymi komentarzami ze strony części członków EBC, którzy stwierdzili, że oczekiwania rynkowe względem skali ekspansji pieniężnej pozostają za bardzo wygórowane. Jednym z nich była wypowiedź szefa Banku Holandii, Klaasa Knota, który wskazał, że obecny stan gospodarki nie uzasadnia ponownego uruchomienia programu skupu aktywów.

Na rynku ryzykownych aktywów nastroje na otwarciu tygodnia pozostają umiarkowanie optymistyczne, po tym jak Chiny zapowiedziały dodatkową stymulację gospodarki w odpowiedzi na kolejny spadek dynamiki eksportu. Indeksom sprzyja również perspektywa zbliżenia do porozumienia handlowego pomiędzy USA a Państwem Środka ze względu na wyznaczony na październik termin wznowienia obustronnych negocjacji. Dość dobrze radzą sobie również notowania ropy naftowej, którym oprócz pozytywnego sentymentu sprzyja wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie związany z irańskimi oskarżeniami o niepodjęciu przez kraje europejskie odpowiednich działań mających na celu umożliwienie uczestnictwa Teheranu w międzynarodowym handlu, zablokowanemu ze względu na amerykańskie sankcje. W odpowiedzi Iran ogłosił wycofanie się z części porozumienia nuklearnego.
 
Emil Somla, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku S.A.

12.08.16 | 11:23 Podsumowanie tygodnia 11.08.16 | 13:26 RBNZ i OPEC na scenie 10.08.16 | 13:23 Dobra passa złotego 09.08.16 | 13:20 Nadchodząca recesja 18.07.16 | 13:10 Fitch utrzymuje rating i perspektywę dla Polski
Czwartek, 20 lutego 2020
- Chiny Podaż pieniądza M2 styczeń
- Chiny Nowe kredyty styczeń
01:30 Australia Sytuacja na rynku pracy styczeń
08:00 Szwajcaria Bilans handlu zagranicznego styczeń
08:00 Niemcy Inflacja producencka styczeń
08:00 Niemcy Indeks zaufania konsumentów - GfK marzec
08:45 Francja Inflacja konsumencka styczeń
09:00 Polska Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC luty
10:00 Polska Ceny produkcji styczeń
10:00 Polska Produkcja przemysłowa styczeń