Polityka, banki centralne, PKB i sezon wyników (aktu.)

Aktualności

Ostatni tydzień kwietnia na rynkach finansowych rozpocznie się od tematów politycznych i polityką on też się zakończy. W niedzielę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji. Sondaże nie wskazują wyraźnego lidera, a różnica poparcia czterech głównych kandydatów mieści się w granicach błędu statystycznego. Dlatego w drugiej turze, która zaplanowana jest na 7 maja, tak naprawdę może znaleźć się każdy z nich. I to właśnie od tego kto się znajdzie, będzie zależała poniedziałkowa reakcja inwestorów. A w skrajnym przypadku, gdy do kolejnej tury przeszliby kandydaci skrajni, temat wyborów mógłby zdominować nawet cały przyszły tydzień.

W scenariuszu bazowym, który obecnie zakładają rynki finansowe, przyszłym prezydentem Francji zostanie umiarkowany Emmanuel Macron. Jego zwycięstwo w pierwszej turze da pozytywny impuls giełdom i wspólnej walucie. jednocześnie wzrośnie apetyt na ryzyko. Jednak w takim, już w pewnym stopniu zawartym w cenach scenariuszu, pozytywna reakcja ograniczy się do jednego dnia.

Tydzień zakończy natomiast specjalny szczyt Unii Europejskiej poświęcony BREXIT-owi, co w połączeniu z kampanią wyborczą na Wyspach przed zaplanowanymi na 8 czerwca przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, przywróci na chwilę temat związany z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii.

Oprócz tematów politycznych, potencjalny wpływ na nastroje będą miały sygnały płynące z BoJ i ECB, wstępne szacunki dynamiki PKB za I kwartał br. dla Francji, Wielkiej Brytanii, jak również trwający sezon publikacji wyników na Wall Street i rozkręcający się podobny sezon na giełdzie w Warszawie.

PONIŻSZE ZESTAWIENIE ZAWIERA NAJWAŻNIESZE WYDARZENIA TYGODNIA 24-30 KWIETNIA 2017

NIEDZIELA, 23.04.2017                                            

FRANCJA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich
(Jedno z kluczowych wydarzeń tygodnia. Od konfiguracji kandydatów, którzy przejdą do drugiej tury będzie zależało, jak zareagują rynki finansowe. Możliwości jest dużo. Od dużego optymizmu, przez umiarkowany optymizm, lekki pesymizm i paniczny strach. W scenariuszu bazowym, gdy w drugiej turze spotka się Macron z Le Pen, reakcja rynków będzie umiarkowanie pozytywna. Gdyby jednak 7 maja Francuzi wybierali pomiędzy skrajnymi kandydatami, to reakcja będzie bardzo pesymistyczna, a temat wyborów będzie żył przez cały tydzień)

PONIEDZIAŁEK, 24.04.2017

USA: Wyniki kwartalne publikuje m.in. Alcoa, Halliburton
NIEMCY:
Indeks instytutu Ifo (kwiecień)

WTOREK, 25.04.2017

USA: Wyniki publikuje m.in. 3M, Caterpilar, Coca-Cola, McDonald's, Texas Instruments
POLSKA: Wyniki publikuje m.in. Millennium
USA: Indeks zaufania konsumentów (kwiecień)
(W ostatnim czasie większość amerykańskich danych rozczarowuje. Nie jest wykluczone, że tak będzie zarówno z tymi, jak z pozostałymi  raportami publikowanymi w ostatnim tygodniu kwietnia. Inwestorzy zdają się mieć tego świadomość i nie reagują gwałtownie na taką sytuację. Dlatego też słabsze dane niekoniecznie muszą mieć negatywne przełożenie, podczas gdy lepsze od oczekiwań z pewnością zostaną zauważone)
USA: Sprzedaż nowych domów (marzec)
USA: Zapasy ropy wg API (tydzień)
(Jak co tydzień publikowane we wtorek i środę raporty o zapasach będą jednym z kluczowych czynników wpływających na nastroje na rynku ropy)

ŚRODA, 26.04.2017

USA: PREZYDENT TRUMP OGŁOSI SZCZEGÓŁY DUŻEJ REFORMY I REDUKCJI PODATKÓW
USA: Wyniki publikuje m.in. Boeing, PepsiCo, P&G, Twitter
POLSKA: Wyniki publikuje m.in. BZ WBK, Lotos, Orange Polska
AUSTRALIA: Inflacja CPI (I kw.)

(Raport o inflacji będzie stanowił odniesienie do przyszłych decyzji RBA)
POLSKA: Stopa bezrobocia (marzec)
KANADA: Sprzedaż detaliczna (luty)
USA: Zapasy paliw (tydzień)

CZWARTEK, 27.04.2017

USA: Wyniki publikuje m.in. Alphabet, Amazon, DowChemical, Ford, Intel, Microsoft, UPS
POLSKA: Wyniki publikuje m.in. mBank, PKN Orlen
JAPONIA: Posiedzenie BOJ i decyzja ws. stóp proc.

(Bank Japonii nie tylko opublikuje decyzję ws. polityki monetarnej, ale też nowe prognozy makro, a na konferencji z dziennikarzami spotka się Kuroda. Zmiana polityki monetarnej jest wykluczona. Jednak już potencjalne sugestie odnośnie przyszłości będą mieć wpływ na rynki)
STREFA EURO: Koniunktura gospodarcza (kwiecień)
STREFA EURO: Posiedzenie ECB i konferencja prasowa Draghiego
(Zmiana stóp procentowych i innych parametrów polityki monetarnej nie jest oczekiwana i nie będzie mieć miejsca. Inwestorzy będą jednak wsłuchiwać się w słowa Dragiego, szukając ewentualnych wskazówek co do przyszłości. Te zaś już mogą mieć wpływ na nastroje i decyzje inwestorów)
NIEMCY: Inflacja CPI wst. (kwiecień)
(Z uwagi na posiedzenie ECB dane nieco stracą na znaczeniu, ale wciąż będą analizowane w kontekście przyszłych decyzji banku centralnego)
USA: Zamówienia na dobra trwałe (kwiecień)
USA: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (tydzień)

PIĄTEK, 28.04.2017

USA: Wyniki publikuje m.in. Chevron, Exxon Mobil, GM, Starbucks
POLSKA: Wyniki publikuje m.in. CCC, Grupa Azoty
JAPONIA:
CPI, bezrobocie, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna (marzec)
FRANCJA, HISZPANIA, UK, USA: PKB wst. (I kw.)
(Jedno z wydarzeń tygodnia. Powinniśmy zobaczyć optymistyczne dane z Europy i nieco rozczarowujące z USA. Jak zwykle, diabeł będzie tkwił w szczegółach. I to te szczegóły przesądzą, jak na raporty zareagują rynki finansowe)
STREFA EURO: Inflacja HICP wst. (kwiecień)
(Dane będą analizowane przez pryzmat przyszłych decyzji ECB)
USA: Indeks Chicago PMI (kwiecień)
USA: Indeks Uniwersytetu Michigan fin. (kwiecień)

SOBOTA, 29.04.2017

Szczyt UE poświęcony BREXIT-owi

NIEDZIELA, 30.04.2017

CHINY: Indeks PMI (kwiecień)
(Chińskie indeksy PMI powinny pozostać w kwietniu na wysokich poziomach, co wpiszę się w dominujący obecnie scenariusz przyspieszenia gospodarczego. Takie dane są jednak już w cenach. Dlatego potencjalnym źródłem rynkowych impulsów będą tylko rozczarowujące dane. Tradycyjnie też dane z Chin w największym stopniu będą wpływać na rynek surowcowy)

 

PRZYGOTOWAŁ:

Marcin Kiepas
 

Wiadomości
BM Reflex: Ceny paliw na stacjach spadną, głównie dzięki promocjom operatorów

Z analizy cen hurtowych paliw wynika, że możemy oczekiwać obniżek cen detalicznych, zwłaszcza oleju napędowego, ale zdecydowanie więcej korzyści przyniosą ...

Jaki dysk SSD do gier wybrać? Poradnik zakupowy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc poważnie zastanowić się nad tym, ...

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...