Druga połowa tygodnia przyniosła dynamiczne odbicie na parze GBP/USD. W piątek za funta płacono w pewnym momencie 1,5175 dolara, podczas gdy we wtorek było to zaledwie 1,4830 dolara, a kurs znalazł się najniżej od 2010 roku.
Opisywane odbicie, zupełnie naturalne na mocno wyprzedanym rynku, powinno wyhamować na jakiś czas tendencję spadkową na GBP/USD. O tym jednak jaką formę przyjmie wzrostowa korekta, czy dynamiczne odbicie będzie kontynuowane, czy może jednak funt ponownie spadnie do 1,48-1,49 dolara, gdzie strona popytowa będzie walczyć o utworzenie formacji podwójnego dna, zdecydują liczne impulsy jakie pojawią się w przyszłym tygodniu.
Dla GBP/USD kluczowa będzie środa. Wówczas zostanie opublikowany protokół z marcowego posiedzenia Banku Anglii (BoE), kanclerz George Osborne przedstawi projekt budżetu (będzie on zawierał nowe prognozy gospodarcze), natomiast w USA zakończy się posiedzenie FOMC.
Rynek oczekuje, że na marcowym posiedzeniu BoE, podobnie jak to miało miejsce miesiąc wcześniej, za zwiększeniem programu skupu aktywów o dodatkowe 25 mld GBP w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE) opowiedziało się 3 z 9 członków Komitetu decydującego o polityce pieniężnej. W tym prezes BoE Mervyn King. Gdyby grupa zwolenników rozszerzenia QE powiększyła się to zapowiadałoby to rychłe podjęcie decyzji w tej sprawie i stanowiło mocny impuls osłabiający funta.
Innym ważnym wydarzeniem będzie prezentacja brytyjskiego budżetu. Jednak tylko wówczas gdyby doszło do istotnego obniżenia prognoz gospodarczych w stosunku do tych przedstawionych w grudniu ub.r. (realny wzrost PKB w 2012/2013 na poziomie 0,1%). To bowiem również uprawdopodobniałoby dalsze luzowanie polityki pieniężnej przez Bank Anglii.
Trzecim ważnym wydarzeniem środy 20 marca będzie posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) oraz konferencja prasowa Bena Bernanke i publikacja projekcji makroekonomicznych, które będą towarzyszyć temu wydarzeniu. Będą one oddziaływać na notowania GBP/USD od strony dolara. Inwestorzy czekają przede wszystkim na wszelkie sugestie odnośnie wcześniejszego zakończenia trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3). Takie sugestie prawdopodobnie nie padną, ale rynek w ten sposób może odczytać ewentualną wyraźną korektę w górę prognoz PKB i obniżkę szacunków stopy bezrobocia.
Wśród innych wydarzeń mogących mieć potencjalny wpływ na notowania funta należy wspomnieć jeszcze o publikowanych w środę danych z brytyjskiego rynku pracy, wtorkowych raportach nt. inflacji oraz publikowane w czwartek dane o sprzedaży detalicznej.
Kalendarium ważnych wydarzeń dla GBP/USD
Wtorek, 19 marca 2013
- 10:30 Wlk. Brytania: Inflacja CPI (luty)
- 10:30 Wlk. Brytania: Inflacja PPI (luty)
Środa, 20 marca 2013
- Wlk. Brytania: Kanclerz Osborne zaprezentuje budżet
- 10:30 Wlk. Brytania: Protokół z marcowego posiedzenia BoE
- 10:30 Wlk. Brytania: Stopa bezrobocia (styczeń)
- 10:30 Wlk. Brytania: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (luty)
- 19:00 USA: Decyzja FOMC ws. stóp procentowych
- 19:00 USA: Projekcje makroekonomiczne FOMC
- 19:30 USA: Konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC
Czwartek, 21 marca 2013
- 10:30 Wlk. Brytania: Sprzedaż detaliczna (luty)
- 12:00 Wlk. Brytania: Wskaźnik zamówień wg CBI
Czytaj także: Posiedzenie FOMC rynkowym wydarzeniem najbliższego tygodnia