17:01 | GMT: 15:01 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
SII_podstrony
Aktualności
07.10.19 10:39

Procesy inflacyjne mają szansę wyhamować w tym roku, a tendencja ta może być kontynuowana również w przyszłym roku, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon.

"Nie jest wykluczone, że kontynuacja tendencji antyinflacyjnych uwidoczni się także w przyszłym roku. Po przejściowym wzroście, ceny ropy naftowej zaczęły znów spadać. Prawdopodobnie wskaźnik inflacji konsumpcyjnej także zapewne zacznie zniżkować. Pojawiły się już pierwsze sygnały o obniżeniu wskaźnika CPI z 2,9% do 2,6%. Ponadto dostrzegam, że w przypadku wielu banków centralnych dokonywane są obniżki stóp procentowych a decyzje te motywowane są także przewidywanym spadkiem presji inflacyjnej. Ów spadek presji inflacyjnej zresztą się już dokonuje np. w strefie euro. Można go wiązać także z pogorszeniem nastrojów w przemyśle" - napisał Łon w artykule opublikowanym na stronie internetowej Radia Maryja.

Zaznaczył, że obniżki stóp procentowych na świecie mogą mieć swoje źródło w obawie przed nadejściem tendencji deflacyjnych.

"Dostrzegam także ryzyko pogorszenia tempa wzrostu gospodarczego w Chinach. Jest to bardzo ważne dlatego, że Chiny z racji swojej wielkości generują znaczny popyt na surowce. Gdyby zaś aktywność gospodarcza w Chinach osłabła, pojawiłoby się ryzyko kontynuacji zniżek cen surowców, co mogłoby działać także antyinflacyjnie" - powiedział Łon.

Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku danych, inflacja wyniosła 2,6% w ujęciu rocznym we wrześniu br. (wobec 2,9% r/r w sierpniu).

Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja konsumencka wyniesie 2% w 2019 r. i przyspieszy do 2,9% r/r w 2020 r., by spowolnić do 2,6% w 2021 r.

(ISBnews)

Czwartek, 4 czerwca 2020
03:30 Australia Sprzedaż detaliczna kwiecień
03:30 Australia Bilans handlu zagranicznego kwiecień
08:30 Szwajcaria Inflacja konsumencka maj
09:00 Słowacja Sprzedaż detaliczna kwiecień
09:00 Węgry Sprzedaż detaliczna w.d.a. kwiecień
09:30 Szwecja Produkcja przemysłowa s.a. kwiecień
11:00 Strefa Euro Sprzedaż detaliczna kwiecień
13:30 USA Raport Challengera maj
13:45 Strefa Euro Decyzja ws. stóp procentowych czerwiec
14:30 Strefa Euro Projekcje makroekonomiczne ECB