IPAG: Wzrost PKB spowolni do 3,4% w 2020 r. i 3,2% w 2021 r.

Aktualności

Tempo wzrostu PKB spowolni do 3,4% r/r w 2020 r. i dalej do 3,2% w 2021 r., prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). Oznacza to rewizję oczekiwaań co do 2020 o 0,5 pkt proc. wobec prognoz opublikowanych w listopadzie ub.r. Zdaniem Instytutu, na spowolnieniu zaważy głównie znaczące obniżenie tempa inwestycji w nadchodzących kwartałach. Według szacunku IPAG, w IV kw. ub.r. PKB wzrósł o 3,1% r/r.

"W opinii IPAG, w latach 2020-2021 należy spodziewać się obniżenia dynamiki wzrostu produktu krajowego brutto. W pierwszej połowie 2020 roku tempo wzrostu gospodarczego będzie niższe niż w drugiej. W pierwszym kwartale 2020 roku tempo wzrostu wyniesie 3,1%, a w drugiej 2,9%. W kolejnych dwóch kwartałach tempo wzrośnie odpowiednio do 3,5 i 3,8%. Roczne tempo wzrostu w 2020 roku wyniesie 3,4%, a w 2021 roku obniży się jeszcze o 0,2 punktu procentowego. Wolniejszy wzrost gospodarczy wynikać będzie przede wszystkim z niedostatecznej dynamiki nakładów inwestycyjnych w poprzednich latach oraz czynników zewnętrznych - osłabienia popytu na rynkach eksportowych, a także z obniżenia dynamiki konsumpcji na rynku krajowym" - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu prognozują, że w całym 2020 roku wzrostu popytu krajowego spowolni do 3,5 %, a w następnym roku - do 3,4%.

Podkreślają również, że niska stopa inwestycji, obserwowana już od wielu kwartałów, jest jednym z głównych czynników obserwowanego obecnie spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego i stanowi istotne zagrożenie dla możliwości kontynuacji szybkiego wzrostu gospodarczego w nadchodzącym czasie.

Instytut przewiduje, że tempa wzrostu nakładów brutto na środki trwałe w latach 2020-2021 będą niższe niż w 2019 roku i wyniosą odpowiednio 4,9 oraz 3,9%.

"Jako że tempa te przewyższą tempo wzrostu PKB, zwiększy się stopa inwestycji w gospodarce narodowej, nadal jednak będą one zbyt niskie dla utrzymania dynamicznego wzrostu gospodarczego w dłuższym okresie" - wskazują autorzy raportu.

"Na stosunkowo niską, w porównaniu z potrzebami rozwojowymi gospodarki, dynamikę inwestycji w dużej mierze wpływają problemy przedsiębiorstw z pozyskiwaniem nowych pracowników. Dotkliwy niedobór wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy stanowi barierę dla rozbudowy potencjału produkcyjnego, kluczowej dla wzrostu gospodarczego w przyszłych latach. Istotne znaczenie mają też bariery związane z niejasnymi, niespójnymi i niestabilnymi przepisami prawnymi oraz niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej, co wynika z badań GUS" - czytamy w raporcie.

Instytut wskazuje, że najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki, tak w całym 2019 roku, jak i w czwartym kwartale były usługi rynkowe.

"Wartość dodana w usługach rynkowych w ostatnich trzech miesiącach roku zwiększyła się o 4,3%., a w całym 2019 roku o 4,8%. Nieco mniej tempo to wyniesie w roku bieżącym i przyszłym, kształtując się w okolicach 4%" - prognozują autorzy raportu.

Według IPAG, budownictwo odzyska tym pozycję najszybciej rozwijającego się sektora gospodarki w 2020-2021.

"IPAG przewiduje, że w latach 2020-2021 tempo wzrostu w budownictwie przyspieszy w porównaniu z rokiem 2019, a tendencja do szybszego wzrostu w mniejszych przedsiębiorstwach budowlanych utrzyma się. Wartość dodana w budownictwie zwiększy się w latach 2020 i 2021 odpowiednio o 5,5 i 6,2%, a produkcja sprzedana budownictwa (w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej dziewięciu osób) odpowiednio o 7,3 oraz o 7,8" - czytamy w raporcie.

Natomiast w 2020 roku wartość dodana w przemyśle zwiększy się o 3,3%, a w 2021 roku o 3% i będą to tempa niższe niż w latach 2018-2019. Produkcja sprzedana przemysłu zwiększy się w latach 2020-2021 odpowiednio o 3,5 oraz 3,2%, podano także.

Instytut prognozuje, że w 2020 roku średni poziom inflacji wynosić będzie 3,1 %, a jej poziom w grudniu wyniesie 2,1%, zaś w 2021 roku inflacja średnioroczna wyniesie 2,5%., a grudniowa również 2,5%.

Analizując rynek pracy w 2020 roku Instytut przewiduje, że na koniec 2020 roku, stopa bezrobocia wyniesie 5,3%, a w 2021 podniesie się do 5,4%.

"Wpłynie na to obniżenie tempa wzrostu gospodarczego, dalszy napływ pracowników z zagranicy, nie tylko z Ukrainy oraz nieznaczny wzrost stopy aktywności zawodowej. W dalszym ciągu obserwowany będzie wzrost liczby zatrudnionych w gospodarce, chociaż wolniejszy niż w poprzednich latach" - czytamy dalej.

W bieżącym i przyszłym roku saldo handlowe będzie się - zdaniem Instytutu - pogarszać.

"Import wzrastał będzie w tym czasie odpowiednio o 3,9 i 4%, a eksport o 3,8 oraz 3,9%. Na pogorszenie salda handlowego wpływać będzie przede wszystkim nieco słabsza koniunktura w państwach Unii Europejskiej, w tym głównie w Niemczech. Sytuacja, w której dynamika importu jest wyższa niż dynamika eksportu, jest naturalna dla gospodarek rozwijających się w szybszym tempie niż gospodarki najważniejszych partnerów handlowych" - czytamy dalej.

W 2017 roku zespół prognoz makroekonomicznych wydzielił się ze struktur IBnGR, tworząc nowy ośrodek analityczny - Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG).

(ISBnews)

Wiadomości
Akcjonariusze LPP zdecydowali o wypłacie łącznie 660 zł dywidendy na akcję

Akcjonariusze LPP zdecydowali podczas walnego zgromadzenia o wypłacie łącznie 660 zł dywidendy na akcję z zysku za r.obr. 2024/2025, podała ...

Jak rozpoznać brylant w pierścionku? Prosty przewodnik dla każdego

Wybór pierścionka z brylantem to poważna decyzja – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Nic dziwnego, że wiele osób ...

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie spółki to nie tylko realizacja strategii biznesowej, ale także obowiązek rzetelnego prowadzenia księgowości. Wiele firm zastanawia się, czy warto ...

Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R) – rozwijaj swoją firmę i optymalizuj koszty

Wdrażanie nowych technologii czy produktów może znacznie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednak innowacje to także koszty, których wysokość może ...

Bessa na rynku kryptowalut. Co to oznacza?

Bessa na rynku kryptowalut to czas, gdy te popularne aktywa tracą na wartości. Może to wynikać z różnych aspektów. Często ...

Jakie waluty są w Unii Europejskiej?

Choć najbardziej popularną walutą w Unii Europejskiej i najmocniej kojarzącą się nawet z samej nazwy jest euro, to wiele krajów ...