11:13 | GMT: 10:13 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
Dom Maklerski mBanku
04.11.19 09:31

Zapowiedź utrzymania przez amerykańskich bankierów centralnych kosztu pieniądza w najbliższym okresie na niezmienionym poziomie nie ostudziła zapędów inwestorów na Wall Street. Podczas piątkowej sesji doszło do wyznaczenia kolejnych maksimów, a otwarcie kontraktów terminowych na indeks S&P500 wskazuje, że na początku bieżącego tygodnia pozytywne nastroje utrzymują się. Paliwem do wzrostów okazały się silne dane z rynku pracy, które zmniejszają obawy o stan amerykańskiej gospodarki. Jednocześnie odczyty z poprzedniego dnia wskazały, że nie widać narastania presji inflacyjnej. Dodatkowo amerykański sekretarz handlu Willbur Ross wyraził optymizm dotyczący podpisania częściowego porozumienia z Chinami jeszcze w bieżącym miesiącu. Ze swojej strony Stany Zjednoczone mają już w najbliższym czasie wydać krajowym przedsiębiorstwom licencje na handel z chińskim Huawei. Dalsza część wypowiedzi Ross’a oddala natomiast groźbę nałożenia ceł na europejskie samochody. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w bieżącym miesiącu.

W warunkach utrzymującego się apetytu na ryzyko dobrze radzą sobie waluty Antypodów, a także niektóre z walut rynków wschodzących. Kurs randa południowoafrykańskiego odrabia część z ostatnich strat, po tym jak agencja Moody’s utrzymała dotychczasowy rating RPA na niezmienionym poziomie, zmieniając jednak przy tym perspektywę na negatywną. Tym samym kraj ten uniknął na razie degradacji ratingu do poziomu spekulacyjnego, od którego dzieli go już jedynie jeden szczebel. Niemniej jednak presja na ZARa może się w najbliższym czasie utrzymywać, zwłaszcza po tym jak w zeszłym tygodniu rząd w RPA przedstawił negatywne perspektywy dla budżetu na kolejne lata.

Tymczasem kurs eurodolara stabilizuje się tuż w pobliżu 200-sesyjnej średniej kroczącej, obecnie działającej jako poziom oporu. Pomimo silnych danych z amerykańskiego rynku pracy i zapowiedzi przerwy w luzowaniu polityki monetarnej przez Fed, póki co nie widać większej presji na umocnienie dolara. Z dzisiejszych danych makro warto zwrócić uwagę na finalne odczyty indeksu PMI dla sektora przemysłu ze Starego Kontynentu. Dzisiaj wieczorem natomiast zaplanowane jest wystąpienie Christine Lagarde, po raz pierwszy występującej w roli prezesa EBC. Była szefowa MFW będzie miała okazję rzucić nieco światła na perspektywy przyszłej polityki monetarnej i bieżącą ocenę sytuacji gospodarczej w strefie euro. Przy piątkowym zamknięciu kształtuje się kurs ropy naftowej, który w ostatnim czasie oddalił się od wsparcia, zlokalizowanego w przypadku gatunku WTI na poziomie 51 USD za baryłkę. W obliczu zapowiedzi wprowadzenia na giełdę spółki Aramco w grudniu, należy spodziewać się, że Arabia Saudyjska będzie dążyła do utrzymania powyższego stanu rzeczy.


Emil Somla, Zespół mForex, Biuro Maklerskie mBanku S.A.

21.11.19 | 10:21 Karuzela nagłówków, huśtawka nastrojów 20.11.19 | 09:53 Prawa człowieka vs prawa rynku 19.11.19 | 10:00 Konstruktywne zwodzenie 15.11.19 | 09:55 Taki mamy rynek 12.11.19 | 10:46 Trump wie lepiej
Piątek, 22 listopada 2019
00:30 Japonia Inflacja konsumencka październik
01:30 Japonia Indeks PMI dla przemysłu listopad
08:00 Niemcy Produkt Krajowy Brutto III kw.
09:00 Polska Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC listopad
09:15 Francja Indeks PMI dla usług listopad
09:15 Francja Indeks PMI dla przemysłu listopad
09:30 Niemcy Indeks PMI dla usług listopad
09:30 Niemcy Indeks PMI dla przemysłu listopad
09:30 Strefa Euro Wystąpienie publiczne prezes ECB (Christine Lagarde)
10:00 Polska Produkcja budowlano-montażowa październik