12:45 | GMT: 10:45 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Aktualności
08.02.19 09:52

Prognozowany przez makroekonomistów mBanku brak podwyżek stóp procentowych do końca kadencji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) skłonił analityków Domu Maklerskiego mBanku do rewizji prognoz na 2020 rok dla sektora bankowego. W wyniku rewizji prognozy zysku netto na 2020 rok zostały obniżone średnio o 4%, zaś wyniku odsetkowego o 3%, podali analitycy.

"RPP zasygnalizowała możliwość braku zmian stóp procentowych do końca kadencji. Jest to naszym zdaniem realistyczny scenariusz. Z naszych prognoz 'zdjęliśmy' 3 podwyżki stóp procentowych w 2020 roku, co poskutkowało obniżeniem wyniku netto o 4% (0,6 mld zł). Niemniej jednak należy pamiętać, że wynik odsetkowy w 2020 roku nadal wspierany będzie przez sprzedaż kredytów, która bez podwyżek stóp może utrzymać się na wysokim poziomie. Uważamy, że znacznie większym zagrożeniem dla prognoz w najbliższych dwóch latach jest ustawa CHF, która powinna kosztować sektor w pierwszym pełnym roku około 2 mld zł" - czytamy w raporcie.

Analitycy podkreślili, że z ich szacunków brak podwyżek nie oznacza katastrofy dla wyników sektora, a konsensus na 2020 rok jest nadal w zasięgu banków.

"Uważamy, że rynek nadal w pełni nie docenia znaczącego potencjału, jaki tkwi w sprzedaży kredytów, które także w znaczący sposób zamortyzowały spadek konsensusu w 2018 roku. Uważamy także, że ważnym elementem dla pozytywnego sentymentu do sektora będą rekordowe wyniki za 4Q'18. Mocne linie przychodowe jak i koszty ryzyka utrzymane w ryzach powinny być świetnym prognostykiem na rok 2019" - czytamy dalej.

Ustawa związana z kredytami frankowymi znowu powróciła na wokandę i miesiącach prac opuściła podkomisję sejmową. Przewodniczący podkomisji Tadeusz Cymański wyraził opinię, że ustawa powinna zostać uchwalona do końca marca i wprowadzona w życie 1 lipca, przypomnieli analitycy.

"Oznacza to, że w skrajnym przypadku (obciążenie 0,5% kwartalnie) ustawa będzie kosztować sektor około 1 mld zł w 2019 roku i 2 mld zł w 2020. Uważamy, że wprowadzenie ustawy nadal jest nieprzesądzone i zależeć może od sondaży wyborczych" - napisano także w raporcie.

(ISBnews)

Piątek, 18 października 2019
- Słowacja Stopa bezrobocia wrzesień
- Strefa Euro Szczyt Unii Europejskiej
01:30 Japonia Inflacja konsumencka wrzesień
04:00 Chiny Sprzedaż detaliczna wrzesień
04:00 Chiny Produkcja przemysłowa wrzesień
04:00 Chiny Produkt Krajowy Brutto III kw.
04:00 Chiny Inwestycje w aglomeracjach miejskich wrzesień
09:00 Polska Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC październik
10:00 Polska Produkcja przemysłowa wrzesień
10:00 Polska Ceny produkcji wrzesień