COIG: Liczba upadłości wzrosła o 4,1% r/r, restrukturyzacji - o 33% w 2018 r.

Aktualności

Liczba upadłości firm, opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, wyniosła 615 w całym 2018 r. wobec 591 rok wcześniej, podał Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej (COIG). Oznacza to wzrost o 4,1% r/r. Z kolei liczba postępowań restrukturyzacyjnych wzrosła w ub.r. o 33% r/r do 465 przypadków.

"W 2018 r. opublikowano Monitorze Sądowym i Gospodarczym 615 upadłości firm wynika z analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Oznacza to, iż jest ich nieznacznie więcej niż w 2017 r., kiedy było ich 591 oraz w 2016 r., gdy było ich 606. Jeżeli porównamy liczbę upadłości z lat wcześniejszych, to zauważymy stabilizację w ostatnich trzech latach i spadek w stosunku do lat 2013-2015" - czytamy w komunikacie.

COIG zwraca uwagę na fakt, iż w 2018 r. oddalono wnioski u upadłości w stosunku do 562 podmiotów, wobec 430 w 2017 r. i 151 w 2016 r

"Dla ustalenia prawdziwego trendu należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż od stycznia 2016 r. firmy, które mają poważne problemy z płynnością i regulowaniem zobowiązań zamiast ogłaszać upadłość mogą rozpocząć postępowanie restrukturyzacyjne. Takich postępowań w 2018 r. było 465, wobec 348 w 2017 r. i 212 w 2016 r." - czytamy dalej.

Najwięcej postępowań dotyczy spółek z o.o. 55,28% wobec 56,51% w 2017 r. i indywidualnych działalności gospodarczych 25,85% wobec 26,57% w 2017r., podano także w materiale.

Ustawą z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne wprowadzono nowy typ postępowania, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego - również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli, przypomniał Ośrodek.

"2016 rok był pierwszym rokiem obowiązywania przepisów, na podstawie których rozpoczęto 212 takich postępowań. W 2017 r. takich postępowań było 348. Według analiz Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, iż w 2018 r. takich postępowań było 465, co oznacza wzrost o 33% w stosunku do 2017 r." - czytamy w komunikacie.

Dłużnicy najczęściej występowali o restrukturyzację w ramach przyspieszonego postępowania układowego - 63,23% wszystkich postępowań, natomiast rzadziej: postępowania sanacyjnego - 26,02% ogółu, postępowania układowego - 9,89% oraz postępowania o zatwierdzenie układu - 0,86%, podano w materiale.

Jak zauważyła Anna Grudzień-Kurpiewska, radca prawny i licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, specjalizująca się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym, wyraźna stabilizacja liczby upadłości w ciągu minionych trzech lat to z pewnością efekt stosunkowo nowego narzędzia prawnego, jakim jest postępowanie restrukturyzacyjne.

"Jednak liczba składanych wniosków o ogłoszenie upadłości przez przedsiębiorców wciąż jest bardzo duża, co więcej, znacząco wzrosła w ciągu minionych trzech lat. Oznacza to, że sytuacja finansowa wielu przedsiębiorstw jest bardzo trudna" - napisała Grudzień-Kurpiewska w analizie przesłanej ISBnews.

W 2018 roku, najwięcej postępowań upadłościowych ogłoszono w województwie mazowieckim 23,74% i śląskim 11,71%. Wśród miast dominują Warszawa, Kraków i Wrocław. Najbardziej narażonymi branżami są: handel hurtowy i detaliczny, przetwórstwo przemysłowe i budownictwo.

Znacząco wzrosła natomiast liczba postępowań restrukturyzacyjnych polskich firm. Jak czytamy w komunikacie COIG, najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych dotyczy indywidualnych działalności gospodarczych 33,55% i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością 32,9%.

"Zauważalną zmianą wśród przedsiębiorców jest sposób postrzegania podmiotów, wobec których otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne. Wiele firm z problemami finansowymi obawiało się wcześniej, że otwarcie postępowania może spowodować utratę kontrahentów. Doświadczenia minionych trzech lat pokazały jednak, że wierzyciele w większości reagują pozytywnie" - wskazała Anna Grudzień-Kurpiewska.

Dominują województwa wielkopolskie - 17,85% i mazowieckie - 15,05%. Jeżeli chodzi o działy gospodarki, jak podaje COIG, najwięcej postępowań dotyczy podmiotów, które zajmowały się przetwórstwem przemysłowym - 24,62% i handlem - 22,64%, w tym głównie uprawami rolnymi i hodowlą zwierząt, jak również robotami budowlanymi. Dłużnicy najczęściej występowali o restrukturyzację w ramach przyspieszonego postępowania układowego, co stanowiło 63,23% wszystkich postępowań.

Jak wyjaśniła Grudzień- Kurpiewska, największa popularność przyspieszonego postępowania układowego wynika z dwóch aspektów. To bardzo prosty i w zamyśle krótki proces. Co ważne również, przed otwarciem tego rodzaju postępowania sąd nie bada, czy dłużnik jest w stanie płacić koszty postępowania i zobowiązania, powstałe po jego otwarciu.

(ISBnews)

Wiadomości
BM Reflex: Ceny paliw na stacjach spadną, głównie dzięki promocjom operatorów

Z analizy cen hurtowych paliw wynika, że możemy oczekiwać obniżek cen detalicznych, zwłaszcza oleju napędowego, ale zdecydowanie więcej korzyści przyniosą ...

Jaki dysk SSD do gier wybrać? Poradnik zakupowy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc poważnie zastanowić się nad tym, ...

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...