BM Reflex: Obniżki cen paliw na stacjach wyhamują w drugiej połowie sierpnia

Aktualności

Obniżki cen paliw na stacjach powinny wyhamować w drugiej połowie sierpnia, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

- Powtarza się sytuacja z pierwszego tygodnia sierpnia, kiedy średnie ceny paliw spadały o ok. 2-3 grosze na litrze, bo dokładnie takie samy zmiany notujemy dzisiaj.

- Ceny hurtowe z kolei, mimo gwałtownych zmian na początku tygodnia, są niemal takie same jak w ubiegły piątek. Wszystko z powodu dzisiejszych gwałtownych podwyżek w hurcie, których skala zrekompensowała ostatnie spadki.

Średnie ceny paliw na stacjach 14 sierpnia ukształtowały się na następujących poziomach dla: benzyny bezołowiowej 95 – 5,11 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,42 zł/l, oleju napędowego - 5,04 zł/l i autogazu 2,01 zł/l.

W porównaniu do cen sprzed roku dzisiaj za benzynę i olej napędowy płacimy zaledwie 3-4 grosze/l więcej, natomiast ceny autogazu są o 31 gr/l niższe. To oznacza, że nasze wydatki za tankowanie autogazu są ponad 13% niższe niż przed rokiem, podczas gdy za tankowanie benzyny czy diesla średnio wydajemy mniej niż 1% więcej niż przed rokiem.

Poziom cen na poszczególnych stacjach pozostaje mocno zróżnicowany, od 4,73 zł/l benzyny 95 czy oleju napędowego do 5,26 zł/l Pb95 i 5,19 zł/l ON.

Druga połowa sierpnia powinna przynieść wyhamowanie obniżek cen paliw na stacjach.

Ceny ropy naftowej Brent powróciły w mijającym tygodniu w rejon 62 USD/bbl, tym samym rynek skorygował w około 50% ostatnią falę spadku cen z poziomu 67,50 USD/bbl w rejon 56 USD/bbl.

Odbicie cen ropy naftowej to efekt reakcji rynku na zapowiedzi OPEC oraz nieoczkiwany zwrot w relacjach handlowych USA-Chiny. We wtorek po południu na rynki napłynęła informacja, że USA przesuwają z września na grudzień termin wprowadzenia 10% ceł na pozostałe produkty importowane z Chin. Dodatkowo część produktów mających znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa narodowego zostanie z tych ceł całkowicie zwolniona.

Rynek ropy naftowej zareagował na te dane dynamicznymi wzrostami, gdyż to właśnie obawy o popytową stronę rynku ropy naftowej, ścisłe zależną od światowej koniunktury spowodowały spadek cen ropy naftowej. Dla przypomnienia rynek jest w trendzie spadkowym od końca kwietnia, kiedy ropa Brent kosztowała blisko 76 USD/bbl.

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energii w pierwszej połowie 2019 roku światowy popyty na ropę wzrósł tylko 0,6 mln bbl/d z tego 0,5 mln bbl/d przypadło na same Chiny. Jest to najniższe tempo wzrostu konsumpcji w pierwszym półroczu od 2008 roku.

(ISBnews/ BM Reflex)

Wiadomości
BM Reflex: Ceny paliw na stacjach spadną, głównie dzięki promocjom operatorów

Z analizy cen hurtowych paliw wynika, że możemy oczekiwać obniżek cen detalicznych, zwłaszcza oleju napędowego, ale zdecydowanie więcej korzyści przyniosą ...

Jaki dysk SSD do gier wybrać? Poradnik zakupowy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc poważnie zastanowić się nad tym, ...

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...