BM Reflex: Ceny paliw na stacjach mogą wzrosnąć w połowie stycznia

Aktualności

Kontynuacja wzrostu cen na rynku ropy naftowej w przyszłym tygodniu może spowodować wzrost cen paliw na stacjach w drugiej połowie następnego tygodnia, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Początek nowego roku rozpoczyna się nerwowo na rynku ropy naftowej za sprawą amerykańskich ataków na Iran, co skutkuje wzrostem cen surowca o blisko 3 dolary na baryłce. Zanim jednak skutki tych zawirowań odczujemy na rynku krajowym, warto zwrócić uwagę, że w tym tygodniu odnotowaliśmy kolejna podwyżkę cen oleju napędowego na stacjach średnio o 7 groszy na litrze. Tym samym za diesla płacimy średnio 5,20 zł/l, czyli najwięcej od maja ub. roku. Przy stabilnych cenach benzyny w ostatnich tygodniach, średnia cena diesla jest już o 23 grosze na litrze wyższa niż cena litra benzyny 95 oktanowej, czyli podobnie jak przed rokiem. Dla porównania różnica wynosiła wówczas 27 gr/l.

Ceny pozostałych paliw utrzymują się na poziomie z końca roku. Aktualnie ceny wynoszą średnio: benzyny bezołowiowej 95 - 4,97 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,30 zł/l, oleju napędowego - 5,20 zł/l i autogazu 2,40 zł/l.

O ile na stacjach bezpośredniego przełożenia wzrostu cen ropy nie odczujemy od razu, to na rynku hurtowym ceny będą rosły już od jutra. Kontynuacja zwyżek na rynku ropy w przyszłym tygodniu może spowodować wzrost cen detalicznych w kraju już w drugiej połowie następnego tygodnia.

Ceny ropy naftowej w Londynie w piątek rano przekroczyły 69 USD/bbl i brakuje około 3 USD/bbl do poziomów cen jakie obserwowaliśmy po ataku na saudyjskie instalacje naftowe w połowie września 2019 roku.

W tej chwili oczywiście rozpoczynają się spekulacje odnośnie zapowiadanej przez Iran reakcji odwetowej i dalszej eskalacji konfliktu USA-Iran. Wydaje się, że obowiązujące od początku roku niższe limity produkcji ropy naftowej w krajach OPEC+ wraz z eskalacją ryzyka geopolitycznego powinny stanowić bardzo silne wsparcie dla cen ropy naftowej. Pytanie tylko czy ewentualna odpowiedź Iranu uderzy bezpośrednio w światową podaż ropy naftowej, czy jej głównym celem staną się wyłącznie USA.

Jak zawsze w sytuacjach konfliktu z Iranem pojawia nam się Cieśnina Hormuz (Ormuz) zlokalizowana między Zatoką Perską i Omańską. Cieśniną transportowane jest około 17 mln bbl/d ropy naftowej (18% światowej podaży) i około 3 mln bbl/d produktów ropopochodnych. Blisko 75% transportowanej tą drogą ropy naftowej trafia na rynki azjatyckie i to właśnie Chiny, Indie i Japonia mogłyby jako pierwsze odczuć skutki ewentualnych problemów z transportem ropy naftowej tą drogą.

Ze strony producentów ropy naftowej najwięcej poprzez Cieśninę Hormuz eksportuje Arabia Saudyjska - około 6,5 mln bbl/d oraz Irak - blisko 3 mln bbl/d. Problem w tym, że skutki blokady cieśniny Hormuz bardziej odczuliby odbiorcy irańskiej ropy naftowej niż same USA.

Rynek ropy naftowej w sytuacji blokady Cieśniny Hormuz przez Iran z pewnością zareagowałby dalszymi, gwałtownymi zwyżkami cen, gdyż obecnie ryzyko konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie wyraźnie wzrosło.

(ISBnews/ BM Reflex)

Wiadomości
Cła na leki i miedź w centrum globalnych napięć

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zdecydowanie zaostrzył retorykę w zakresie polityki handlowej, zapowiadając brak dalszych przesunięć terminu wdrożenia ceł wobec ...

Jak rozpoznać brylant w pierścionku? Prosty przewodnik dla każdego

Wybór pierścionka z brylantem to poważna decyzja – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Nic dziwnego, że wiele osób ...

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Prowadzenie spółki to nie tylko realizacja strategii biznesowej, ale także obowiązek rzetelnego prowadzenia księgowości. Wiele firm zastanawia się, czy warto ...

Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R) – rozwijaj swoją firmę i optymalizuj koszty

Wdrażanie nowych technologii czy produktów może znacznie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Jednak innowacje to także koszty, których wysokość może ...

Bessa na rynku kryptowalut. Co to oznacza?

Bessa na rynku kryptowalut to czas, gdy te popularne aktywa tracą na wartości. Może to wynikać z różnych aspektów. Często ...

Jakie waluty są w Unii Europejskiej?

Choć najbardziej popularną walutą w Unii Europejskiej i najmocniej kojarzącą się nawet z samej nazwy jest euro, to wiele krajów ...