Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 1,3 pkt m/m do 3,4 pkt w lutym 2020

Aktualności

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 1,3 pkt m/m do 3,4 pkt w lutym 2021 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar.

"Nieznaczny wzrost głównego wskaźnika koniunktury bankowej w lutym wskazuje na pewną stabilizację nastrojów w środowisku. Z jednej strony stale tracą wskaźniki odnoszące się do produktów oszczędnościowych, z drugiej jednak wybrane obszary kredytowe osiągają poziomy notowane przed pandemią. Takim obszarem są chociażby produkty kredytów mieszkaniowych - w tym zakresie zarówno w przedmiocie prognoz jak i wskaźników bieżących - notowania wróciły do poziomów z pierwszych miesięcy roku ubiegłego. Na uwagę zwracają również dobre wyniki obszaru kredytowego przedsiębiorstw, w tym kredytów inwestycyjnych i obrotowych. W przedmiocie prognoz sześciomiesięcznych także sytuację przedsiębiorstw należy uznać za lepszą niż w badaniach realizowanych 12 miesięcy temu. W aktualnym pomiarze bankowcy odnieśli się również do wiedzy ekonomicznej - warto wskazać, że w tym zakresie 76% badanych jest zdania, że w okresie pandemii wzrósł poziom wiedzy finansowej klientów banków" - skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.

Wskaźnik ocen spadł o 2,6 pkt m/m do 1,4 pkt, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 5,1 pkt do 5,4 pkt.

"Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 6 pkt i w lutym wynosi 3 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 2 pkt, a r/r spadło o 5 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 18 pkt, a r/r jest niższe o 1 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 17 pkt i wynosi 40 pkt" - czytamy w raporcie. 

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 7 pkt i wynosi obecnie 0 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 5 pkt, a r/r spadek o 7 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 3 pkt, a r/r jest niższe o 36 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 2 pkt i wynosi minus 4 pkt, podano także. 

"Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 10 pkt i wynosi 2 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 18 pkt, a r/r jest niższy o 13 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 17 pkt, a r/r jest niższy o 10 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych wzrósł m/m o 6 pkt i wynosi obecnie 17 pkt" - czytamy dalej. 

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 13 pkt i wynosi minus 15 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 24 pkt, a r/r spadł o 3 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 17 pkt, a r/r jest niższy o 36 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 1 pkt i wynosi obecnie minus 10 pkt, podano także. 

Jak podał Kantar, w lutym odnotowano kolejną m/m poprawę prognoz sześciomiesięcznych dla większości monitorowanych rynków, z wyjątkiem lokat terminowych osób indywidualnych. Największe wzrosty odnotowano dla rynku kredytów mieszkaniowych.

W lutym odnotowano także wybiórczą poprawę sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 14 pkt, m/m jest wyższa o 23 pkt, a r/r jest wyższa o 7 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 30 pkt, m/m bez zmian, a r/r spadła o 20 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 26 pkt, m/m jest wyższa o 10 pkt, a r/r jest wzrosła o 1 pkt.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 11-19 lutego. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo (CATI) wzięło udział 100 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujące wszystkie typy banków krajowych.

(ISBnews)

Wiadomości
ZUS przekazał do OFE 281,86 mln zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przekazał do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) kwotę 281,86 mln zł w gotówce, podał ZUS. Łącznie w kwietniu ...

Jaki dysk SSD do gier wybrać? Poradnik zakupowy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc poważnie zastanowić się nad tym, ...

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...