21:39 | GMT: 19:39 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
Komentarze
Dom Maklerski mBanku
10.10.17 10:17

Początek tygodnia z nielicznymi wyjątkami na rynku wygląda bardzo spokojnie, czemu z jednej strony sprzyjało wczorajsze święto w USA i pusty kalendarz makroekonomiczny, a z drugiej wyczekiwanie na jutrzejszą publikację minutes z ostatniego posiedzenia Fed oraz piątkowe dane o sprzedaży detalicznej oraz inflacji w USA, które będą najważniejszymi wydarzeniami dla notowań dolara amerykańskiego w tym tygodniu. Tempo prac nad reformą systemu podatkowego wyhamowało w ostatnich dniach, a wystąpienia bankierów centralnych wiele obecnie nie wnoszą. We wtorkowy poranek szeroko na wartości traci USD i osłabia się wobec wszystkich głównych walut. Notowania eurodolara mierzą się z ubiegłotygodniowymi maksimami w okolicach 1.18 i pozostają w konsolidacji pomiędzy 1.1670, a 1.1830. Trudno oczekiwać, aby najbliższe dni przyniosły wyłamanie, a kurs może poruszać się w trendzie bocznym. Protokół z ostatniego posiedzenia Fed, które zostało jastrzębio odebrane, oraz najbliższe dane z realnej gospodarki mogą przemawiać za dalszą aprecjacją amerykańskiej waluty. Z drugiej strony o wartości euro w dniu dzisiejszym decydować będzie przemówienie prezydenta Katalonii. W ubiegłym tygodniu uważał on, że nie ma innej drogi jak spełnić wolę wyborów, którzy opowiedzieli się za proklamacją niepodległości. Od tego czasu jednak narasta niepewność wobec skutków gospodarczych takiej decyzji, a coraz bardziej prawdopodobne staje się stopniowe rozłożenie jej w czasie, czemu towarzyszyć mają równoległe negocjacje z Madrytem. Taki rozwój wydarzeń powinien wspierać umocnienie wspólnej waluty.

Brak kolejnych testów balistycznych Korei Północnej podczas dzisiejszego święta jest czynnikiem nieco poprawiającym sentyment na rynku giełdowym. Przed zaplanowanymi w końcówce tygodnia publikacjami wyników największych amerykańskich banków, które umownie otwierać będą sezon wyników, ceny akcji powinny stabilizować się na wysokich poziomach, co w sytuacji pozytywnego zaskoczenia powinno przemawiać za dalszymi wzrostami. Osłabienie USD przekłada się z kolei na wzrost notowań złota, które znajdują się na poziomie 1286 USD. Potencjał do umocnienia USD oraz spadek ryzyk politycznych w strefie euro powinien przemawiać jednak za zejściem notowań w kierunku 1250 USD. Cena ropy naftowej natomiast niewiele się zmienia i pozostaje poniżej 50 USD za baryłkę WTI, mimo porannych komentarzy sekretarza generalnego OPEC Barkindo, który optymistycznie wypowiadał się w kwestii dalszej redukcji nadpodaży na rynku ropy. Podkreślał on, że kartel rozważa objęcie większej ilości krajów ograniczeniami wydobycia oraz przedstawiał optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu popytu w 2018 roku.

Najważniejszą i praktycznie jedyną publikacją dzisiejszego dnia są sierpniowe dane o produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii istotne dla wyceny listopadowej podwyżki stóp procentowych, która obecnie wynosi 77%. Mediana prognoz rynkowych wskazuje na przyspieszenie dynamiki do 0.8% r/r z 0.4% r/r poprzednio i potencjalne odchylenia w górę mogą przekładać się na dalszą aprecjację GBPa, który kontynuuje odbicie po tym jak brytyjska premier Theresa May zaczęła walczyć o przywództwo w partii. Warto pamiętać, że ostatnie słabsze dane PMI dotyczyły września. Od wczoraj notowania GBPUSD stopniowo odrabiają duże straty z ubiegłego tygodnia, a para zmierza w kierunku pierwszych oporów zlokalizowanych w rejonie 1.32.
 
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku
 

Wtorek, 25 września 2018
01:50 Japonia Protokół z posiedzenia BoJ lipiec
07:35 Japonia Wystąpienie publiczne szefa BoJ (Haruhiko Kuroda)
08:45 Francja Indeks zaufania biznesu wrzesień
09:30 Szwecja Inflacja PPI sierpień
10:00 Polska Stopa bezrobocia sierpień
10:10 Strefa Euro Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet)
12:45 Strefa Euro Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet)
13:00 Słowacja Wystąpienie publiczne szefa Banku Słowacji (Jozef Makúch)
14:00 Strefa Euro Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Benoit Coeuré)
14:30 Słowacja Saldo rachunku bieżącego lipiec