06:55 | GMT: 05:55 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
Dom Maklerski mBanku
04.07.18 10:27

Zgodnie z doniesieniami Financial Times Bruksela prowadzi rozmowy dotyczące możliwości obniżenia ceł z największymi światowymi eksporterami w celu uniknięcia dalszej eskalacji wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Propozycja jest badana przed zaplanowanym w tym miesiącu spotkaniem Trumpa z Junkerem w Waszyngtonie. Źródła FT donoszą, że negocjacje prowadzone są nie tylko z amerykańskimi producentami aut ale i koreańskimi czy japońskimi. Donald Trump wielokrotnie już komunikował, że amerykańscy producenci są nierówno traktowani na arenie międzynarodowej. Pozytywne wieści płynące z tych rozmów mają potencjał do tego, aby rozładować negatywne napięcie związane z wojną handlową jakie nagromadziło się w ostatnich tygodniach. W najbliższym czasie należy pamiętać jeszcze o 6 lipca kiedy USA będą podwyższać cła na chińskie towary i retorsje ze strony Państwa Środka mogą się być przyczyną wzrostu nerwowości na rynku. Przypomnijmy tylko, że w poprzednim miesiącu amerykański prezydent zagroził wprowadzeniem 20% ceł na import aut z Unii, na co Komisja Europejska ma odpowiedzieć wzrostem taryf na amerykańskie dobra o wartości 300 mld USD. Tymczasem sentyment na rynku akcyjnym pozostaje mieszany, co nie powinno nikogo dziwić ze względu na dużą niepewność dotyczącą przyszłych warunków handlowych i ich wpływu na realną gospodarkę.

Na rynku walutowym dolar oddaje pola innym walutom, niemniej jednak zmienność nie jest duża i mieści się w zakresie 0.2%. Notowania EURUSD docierają do 1.17, a USDJPY zniżkują w kierunku 110. Mimo niepewności związanej z przyszłymi warunkami handlu wśród głównych walut najlepiej prezentuje się dolar australijski, co jest pokłosiem lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej oraz poprawie wskaźnika koniunktury w sektorze usługowym. W związku ze słabością dolara notowania złota kontynuują zapoczątkowane w dniu wczorajszym odbicie od półrocznych minimów i docierają w okolice 1260 USD. Ropa z kolei po osiągnięciu blisko czteroletnich maksimów stabilizuje się w okolicy 74 USD za baryłkę WTI.

W dniu dzisiejszym ze względu na Dzień Niepodległości w USA zmienność nie powinna być wielka. Za takim obrazem rynku przemawia także puste kalendarium makroekonomiczne. Przed południem publikowane tylko będą tylko dane PMI dla sektora usługowego, w których ze względu na brak wstępnego odczytu uwagę należy zwrócić na dane z Wielkiej Brytanii. Funt jednak w większym stopniu czekał będzie na finał prac mającej pojawić się już w czerwcu Białej Księgi, czyli milowego dokumentu opisującego plan wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty.
 
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku
 

Wtorek, 26 marca 2019
01:30 USA Wystąpienie szefa Fed z Bostonu (Eric Rosengren)
08:00 Niemcy Indeks zaufania konsumentów - GfK kwiecień
08:45 Francja PKB s.a. IV kw.
08:45 Francja Indeks zaufania biznesu marzec
09:30 Szwecja Inflacja PPI luty
13:00 USA Wystąpienie szefa Fed z Filadelfii (Patrick Harker)
13:30 USA Rozpoczęte budowy domów luty
13:30 USA Pozwolenia na budowę domów luty
14:00 USA Indeks cen domów S&P/Case-Shiller styczeń
14:00 USA Indeks cen nieruchomości - FHFA styczeń