05:10 | GMT: 04:10 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
11.05.18 11:19

Słabsze od oczekiwań dane o kwietniowej inflacji w USA zmniejszyły obawy o to, że Fed będzie musiał przyspieszyć tempo podwyżek stóp procentowych, co z kolei wsparło notowania cen akcji. Wall Street zakończyła wczorajszą sesję prawie jednoprocentowymi wzrostami, a S&P wybił się powyżej opadającej linii trendu poprowadzonej po tegorocznych szczytach, co może otworzyć drogę do marcowych ekstremów powyżej 2800 pkt. Sentyment wobec bardziej ryzykownych aktywów wspierają także informacje odnoszące się do zaplanowanego już na 12 czerwca spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem, które w kontekście pojawiających się pojednawczych gestów wspiera scenariusz dalszej deeskalacji konfliktu z Koreą Północną.

Po wczorajszej przecenie amerykańskiej waluty, związanej ze wzrostem inflacji bazowej w ujęciu miesięcznym o jedyne 0.1% m/m - co jest najniższym poziomem od maja ubiegłego roku - w piątkowy poranek notowania dolara pozostają stabilne, a eurodolar ponownie cofa się poniżej 1.19. Wspólnej walucie coraz bardziej ciążyć może jednak rozwój sytuacji politycznej we Włoszech, gdzie prawdopodobny jest najgorszy scenariusz rozwiązania impasu politycznego po wyborach, czyli koalicja Ruchu 5 Gwiazd oraz Ligii Północnej. Obydwa ugrupowania posiadają eurosceptyczne nastawienie i mogą nie tylko zachwiać włoskimi finansami publicznymi poprzez ekspansję fiskalną, ale także zahamować dalszą integrację strefy euro. Uwzględniając dodatkowo słabsze w ostatnim czasie dane z europejskiej gospodarki może to jeszcze utrzymać presję na notowania eurodolara. Na rynku USDJPY poprawiające się nastoje wobec bardziej ryzykownych aktywów wciąż stwarzają szanse na wybicie powyżej 110. Brytyjska waluta po gołębim wyniku wczorajszego posiedzenia Banku Anglii pozostaje pod presją i przy braku cofnięcia dolara presja na notowania GBPUSD może się jeszcze utrzymać. Dobrze w dniu dzisiejszym wyglądają za to waluty antypodów, które dzięki wyhamowaniu aprecjacji dolara odbijają od kilkumiesięcznych minimów. Para AUDUSD wychodzi powyżej 0.75, a NZDUSD podchodzi pod 0.70. W tym ostatnim przypadku notowania wspierane są przez silne odbicie kwietniowego wskaźnika PMI do 58.9 pkt. z 53.1 pkt. poprzednio.

Na rynku surowcowym notowania ropy cofają się z wykreślonych w dniu wczorajszym szczytów, niemniej jednak przy niskiej awersji do ryzyka na globalnych rynkach finansowych i wciąż napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie ciężko może być o głębszą korektę. Złoto z kolei oddala się od wsparć na 1300 USD w związku z gorszą postawą amerykańskiej waluty.

W dniu dzisiejszym w centrum uwagi rynków znajduje się wstępny odczyt Uniwersytetu Michigan odzwierciedlający nastroje amerykańskich gospodarstw domowych w maju ale także oczekiwania inflacyjne, ważne w kontekście rozczarowania wczorajszymi danymi. Jeśli chodzi o popołudniowe wystąpienie Mario Draghiego to nie powinno być ono przełomowe, a uwagę należy jeszcze zwrócić na kwietniowe dane z kanadyjskiego rynku pracy.


Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku
 

Wtorek, 22 stycznia 2019
- Szwajcaria Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
09:00 Węgry Wynagrodzenia listopad
10:00 Polska Wyniki sprzedaży detalicznej grudzień
10:00 Polska Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS styczeń
10:30 Wlk. Brytania Wynagrodzenia listopad
10:30 Wlk. Brytania Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych grudzień
10:30 Wlk. Brytania Stopa bezrobocia listopad
11:00 Niemcy Indeks instytutu ZEW styczeń
14:30 Kanada Produkcja sprzedana listopad
14:30 Kanada Sprzedaż hurtowników listopad