04:53 | GMT: 03:53 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
Dom Maklerski mBanku
16.04.18 09:54

Amerykański nalot na Syrię przy współpracy z Francją oraz Wielką Brytanią, który zaostrza relacje z Rosją, nie miał większego wpływu na sytuację na rynkach finansowych. Inwestorzy w dużej mierze wkalkulowali już w ceny odpowiedź krajów Zachodu na użycie broni chemicznej w Syrii. Sesja azjatycka miała mieszany przebieg, ale było to związane z podniesieniem przez Ludowy Bank Chin 14-dniowej stopy procentowej. Po weekendzie kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy otworzyły się powyżej poziomów z piątkowego zamknięcia, co w przypadku S&P 500 wpisuje się w scenariusz powrotu powyżej 2700 pkt. Wspiera to rozpoczęty w piątek sezon wyników za I kw. przez amerykańskie banki, które wypadły lepiej od prognoz. Luką wzrostową otworzył się także niemiecki Dax, który w niedługim czasie może przetestować lutowe szczyty zawieszone 100 punktów wyżej. Wśród głównych walut najmocniejszy jest japoński jen, niemniej jednak w tym przypadku aprecjacja związana jest ze spadkiem poparcia dla rządu Abe po aferze dotyczącej zakupu przez szkołę Moritomo Gakuen ziemi po zaniżonej cenie. Zmienność na rynku walutowym pozostaje niewielka i mieści się w zakresie 0.2%.

Na rynku surowcowym notowania ropy schodzą poniżej 67 za baryłkę WTI, co jest nieco zaskakujące w świetle wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie. Choć produkcja krajów OPEC objęta jest limitami, to jednak przy najwyższych od 2014 roku poziomach cen amerykańscy producenci powinni zwiększać produkcję, co obecne może ciążyć cenom czarnego złota. Opublikowane w końcówce ubiegłego tygodnia dane wskazały na dalszy wzrost liczby aktywnych wież wiertniczych w USA.

W centrum uwagi rynku w dniu dzisiejszym znajdują się marcowe dane o sprzedaży detalicznej w USA, wobec których rynek spodziewa się wzrostu o 0.4% m/m wobec -0.1% m/m poprzednio. Dodatkowo poznamy także kwietniowy indeks Empire State z Nowego Jorku. Z rynkowego punktu widzenia najważniejszy wydaje się być rozwój sytuacji związanej z Syrią. Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ zapowiedziała, że w poniedziałek zostaną nałożone nowe sankcje na firmy rosyjskie, które mogą być zamieszane w zaopatrywanie reżimu Asada.

Na otwarciu tygodnia notowania złotego pozostają stabilne, a kurs EURPLNa znajduje się w okolicy piątkowego zamknięcia powyżej 4.16. Uwzględniając jednak podwyżkę perspektywy ratingu przez agencję S&P do pozytywnej, nie można wykluczać utrzymania zapoczątkowanej w ubiegłym tygodniu dobrej passy krajowej waluty. Skala do aprecjacji może się już jednak zawężać, gdyż część uczestników rynku spodziewała się takiego rozwoju sytuacji. Agencja S&P to ta, która w 2016 r. obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski i obecnie zaczyna się z tej decyzji wycofywać.    
    
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku

Wtorek, 19 marca 2019
01:30 Australia Protokół z posiedzenia RBA marzec
01:30 Australia Indeks cen nieruchomości IV kw.
08:00 Szwajcaria Bilans handlu zagranicznego luty
10:00 Włochy Bilans handlu zagranicznego styczeń
10:00 Polska Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie luty
10:30 Wlk. Brytania Wynagrodzenia styczeń
10:30 Wlk. Brytania Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych luty
10:30 Wlk. Brytania Stopa bezrobocia styczeń
10:35 Strefa Euro Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet)
11:00 Niemcy Indeks instytutu ZEW marzec