13:19 | GMT: 11:19 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
Dom Maklerski mBanku
02.07.19 10:23

Mimo 25-punktowej obniżki stóp procentowych przez Bank Rezerwy Australii AUD jest najsilniejszy w gronie G10. Rynek w dużej mierze spodziewał się już cięcia kosztu pieniądza, dlatego też reakcja rynkowa pozostaje umiarkowana. Część uczestników rynku spodziewała się jednak, że po tym jak w czerwcu po raz pierwszy od dłuższego czasu RBA dokonał obniżki stóp, z kolejną nieco się wstrzyma. O ile raczej bez znaczenia jest to, czy obniżka stóp nastąpi o miesiąc wcześniej czy później, o tyle ważniejsze jest to co RBA będzie dalej robił ze stopami procentowymi. I tu komunikat nie wskazuje na dalsze obniżki w niedługim czasie. Tamtejsi bankierzy centralni będą teraz monitorować sytuację i w razie potrzeby dokonają dalszego dostosowania. Przed południem zaplanowane jest wystąpienie szefa RBA Lowa, który może dać więcej wskazówek odnoście dalszej ścieżki stóp procentowych w Australii. Po wczorajszej aprecjacji dolara spowodowanej pozytywnym zakończeniem szczytu G20 oraz lepszym od oczekiwań odczytem ISM notowania AUDUSD podejmują próbę powrotu powyżej 0.70, w czym pomagają również zwyżkujące notowania rudy żelaza.

Eurodolar spadł w dniu wczorajszym poniżej 1.13, a w godzinach popołudniowych pozytywnym impulsem okazały się być relatywne dobre dane o koniunkturze gospodarczej w USA. Regionalne indeksy wskazywały na pogorszenie aktywności i z tego powodu wczorajsze dane PMI i ISM dla przemysłu z czerwca okazały się pozytywną niespodzianką. PMI odbił co prawda minimalnie bo do 50.6 pkt. z 50.5 pkt., ale oczekiwania wskazywały na zjazd w kierunku granicznej wartości 50 pkt. ISM natomiast wyniósł 51.7 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 51.0 pkt. i 52.1 pkt. odnotowanych przed miesiącem. Rynek cały czas wycenia nawet więcej niż jedną pełną obniżkę stóp podczas posiedzenia w końcówce lipca, niemniej jednak gdyby piątkowe dane z rynku pracy również pozytywnie zaskoczyły pojawiło by się coraz więcej znaków zapytania przed najbliższym posiedzeniem Fed, które mogą umacniać USD. Przypomnijmy, że wznowienie amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych nie powinno skłaniać bankierów centralnych do cięcia stóp procentowych.

Na rynku akcyjnym nie widać już wczorajszego optymizmu, a główne indeksy stabilizują się w okolicy wczorajszych poziomów zamknięcia. Dość ubogie kalendarium makroekonomicznie również nie powinno zachęcać do większych przetasowań na rynku. Uwzględniając czwartkowe święto w USA rynek może już wyczekiwać na piątkowy raport z rynku pracy. Wydłużenie o 9 miesięcy okresu obowiązywania limitów produkcyjnych przez kartel OPEC oraz Rosję, nie pomogło notowaniom ropy, która w przypadku odmiany WTI pozostaje poniżej 60 USD. Dziś zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa, na której potencjale sygnały o możliwości dalszego przedłużania obostrzeń mogą jeszcze wesprzeć notowania czarnego złota.

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku S.A.
 

Piątek, 18 października 2019
- Strefa Euro Szczyt Unii Europejskiej
01:30 Japonia Inflacja konsumencka wrzesień
04:00 Chiny Sprzedaż detaliczna wrzesień
04:00 Chiny Produkcja przemysłowa wrzesień
04:00 Chiny Produkt Krajowy Brutto III kw.
04:00 Chiny Inwestycje w aglomeracjach miejskich wrzesień
09:00 Polska Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC październik
10:00 Polska Produkcja przemysłowa wrzesień
10:00 Polska Ceny produkcji wrzesień
10:00 Strefa Euro Bilans płatniczy sierpień