17:51 | GMT: 15:51 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
Komentarze
19.06.17 11:00

Początek nowego tygodnia i publikacja danych wskazujących na przyspieszenie tempa poprawy koniunktury gospodarczej w Nowej Zelandii przynosi umocnienie NZD, który jest dziś najmocniejszy wśród głównych walut. Notowania NZDUSD otarły się dziś o poziom 0.73 i znajdują się blisko 5-miesięcznych maksimów. Wskaźnik nastrojów konsumentów wzrósł w II kw. do 113.4 pkt. 111.0 pkt. poprzednio, a indeks nastrojów dla sektora usług wystrzelił w maju do 58.8 pkt. z 52.8 pkt. poprzednio. W ciągu ostatniego miesiąca w związku z poprawą perspektyw gospodarczych nowozelandzka waluta zyskała wobec USD przeszło 4%, niemniej jednak stopniowo zbliżamy się do poziomów, przy których może nastąpić pewna korekta. Czynnikiem niepewności pozostaje jednak najbliższe posiedzenie Banku Rezerwy Nowej Zelandii, po którym komunikat zostanie opublikowanych w środę późnym wieczorem. Obecnie rynek wycenia podwyżkę stóp procentowych dopiero w pierwszej połowie 2018 roku.

Po mocnych zawirowaniach w poprzednim tygodniu dolar o poranku porusza się płasko. Notowania EURUSD znajdują się blisko 1.12 i w najbliższych czasie powinny konsolidować się w przedziale 1.11-1.13, szczególnie , że kalendarium makroekonomiczne nie jest obfite, a najważniejszą publikacją tego tygodnia są piątkowe wstępne dane PMI odzwierciedlające aktywność gospodarczą w końcówce II kw. Partia Emmanuela Macrona w drugiej turze do Zgromadzenia Narodowego zdobyła bezwzględną większość, co będzie pomagać francuskiemu prezydentowi w integrowaniu całej strefy euro. Dziś formalnie ruszają negocjacje warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale do czasu kiedy sytuacja polityczna na Wyspach się nie wyklaruje, będą to tylko kurtuazyjne spotkania.

Słaba pozostaje dziś japońska waluta, a notowania USDJPY wzrosły powyżej poziomu 111, do czego przyczyniły się słabsze od oczekiwań dane nt. japońskiego bilansu handlu zagranicznego. Ubiegłotygodniowe wydarzenia i podwyżka stóp procentowych przez Fed, której towarzyszyło utrzymanie status quo w polityce monetarnej Banku Japonii, przemawiają za wzrostami notowań tej pary walutowej. W kierunku osłabienia jena oddziałuje również wzrost popytu na bardziej ryzykowne aktywa. Na otwarciu tygodnia sentyment na rynku akcyjnym prezentuje się świetnie. Notowania kontraktu terminowego na S&P 500 znajdują się na poziomie 2440 pkt., a niemiecki Dax idzie na nowe historyczne szczyty. Złoto z kolei spada poniżej 1250 USD za uncję. W defensywie pozostaje jedynie ropa, której baryłka w przypadku odmiany WTI kosztuje mniej niż 45 USD.

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku
 

Czwartek, 24 maja 2018
- Strefa Euro Spotkanie ministrów finansów strefy euro (Eurogrupa)
00:45 Nowa Zelandia Bilans handlu zagranicznego kwiecień
08:00 Niemcy Indeks zaufania konsumentów - GfK czerwiec
08:00 Niemcy Produkt Krajowy Brutto I kw.
08:45 Francja Indeks zaufania biznesu maj
09:30 Szwecja Inflacja PPI kwiecień
10:00 Wlk. Brytania Wystąpienie publiczne szefa BoE (Mark Carney)
10:15 USA Wystąpienie szefa Fed z Minneapolis (Neel Kashkari)
10:30 Wlk. Brytania Wyniki sprzedaży detalicznej kwiecień
10:30 Strefa Euro Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet)