Ludzie za plecami światowych liderów

Komentarze

Dobrze znamy światowych liderów, ale trudno uwierzyć, że to oni sami podejmują wszystkie ważne decyzje finansowe i ekonomiczne.

Sekretarze i doradcy pełnią kluczową rolę w każdym rządzie, zatem dzisiaj przyjrzymy się, kim są osoby, które wspierają działania sławnych przywódców, aby lepiej zrozumieć mechanizm ciągnięcia za najważniejsze sznurki świata.

Jack Lew ze Stanów Zjednoczonych

Jacob Joseph „Jack" Lew jest członkiem Partii Demokratycznej, który od 2013 roku jest 76. z rzędu Sekretarzem Skarbu Stanów Zjednoczonych.   

Lew jest urzędnikiem państwowym i prawnikiem, wcześniej był dyrektorem Biura Zarządu i Budżetu (OMB) w rządzie najpierw Clintona, potem Obamy.

Zanim 10 stycznia 2013 roku został zatwierdzony na stanowisku Sekretarza Skarbu był szefem administracji prezydenckiej rezydenta Baracka Obamy.

Uwagę mediów przyciągnął niezwykły podpis Lewa, wyglądający jak seria pętli, który zaczął się pojawiać na wszystkie amerykańskich banknotach, gdy był Sekretarzem Skarbu.

Ze względu na zainteresowanie mediów i żarty Obamy, że cofnie nominację Lewa na to stanowisko, Lew zdecydował się na bardziej standardową formę swojego podpisu na banknotach.

Najnowsze wieści na temat kariery Lewa pochodzą z marca 2014 rok, gdy uniwersytet Georgetown nagrodził go tytułem Honorary Doctorate of Humane Letters.

Wewnętrzne koło Rosji

Vladimir Putin, prezydent Rosji, zaufał niewielkiej grupie multibilionerów, którzy zajmują najważniejsze pozycje w rządzie i w niektórych największych przedsiębiorstwach Rosji.

Bracia Arkady i Borys Rotenbergowie siedzą na majątku wartym więcej niż 2 biliony dolarów i kontrolują SGM Group.

SGM jest największym rosyjskim przedsiębiorstwem specjalizującym się w budowie rurociągów gazowych i dostawczych. W roku 2014 Unia Europejska i Stany Zjednoczone, z powodu kryzysu na Ukrainie, nałożyły na firmę sankcje.

65-letni Nikołaj Szamałow był przedstawicielem Siemensa i starym przyjacielem Putina, który pośredniczył w zakupie posiadłości prezydenta nad Morzem Czarnym. Jak głosi plotka, zapłacono za nią pieniędzmi pochodzącymi ze sprzedaży sprzętu medycznego dla szpitali w Rosji.

Aleksiej Miller, lat 53, doktor ekonomii, pracował w Komitecie ds. Kontaktów Zagranicznych urzędu miasta Petersburg, któremu przewodniczył wówczas Władimir Putin. Obecnie jest prezesem zarządu Gazpromu.

Władimir Jakunin jest 67-letnim byłym dyplomatą z czasów sowieckich, który do niedawna był prezesem Rosyjskich Kolei Żelaznych – w sierpniu złożył rezygnację. Podobno jego pensja wynosiła 15 milionów dolarów.

Do wewnętrznego koła Władimira Putina należy jeszcze największy akcjonariusz Banku Rossija Jurij Kowalczuk, bliski doradca prezydenta Andrei Fursenko i Gennady Timoszenko, potentat biznesowy, którego majątek wycenia się na 15,8 bilionów dolarów.

Danny Alexander z Wielkiej Brytanii

Sir Daniel Grian Alexander, lat 43, do maja 2015 był naczelnym sekretarzem skarbu w Wielkiej Brytanii.

Poza tym w roku 2005 został wybrany do Izby Gmin z okręgów: Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey i działał aż do maja roku 2015, gdy przegrał swój mandat parlamentarny z Drew Hendrym, kandydatem Szkockiej Partii Narodowej.

Jako naczelny sekretarz skarbu w rządzie koalicyjnym Alexander był drugi po kanclerzu George’u Osbornie.

To sprawiło, że był w pełni odpowiedzialny za plan redukcji deficytu budżetowego.

Dwa dni po objęciu stanowiska „Daily Telegraph” zamieścił zdjęcie Alexandra na pierwszej stronie, informując, że unikał płacenia podatku od zysków kapitałowych (CGT) za sprzedaż własności w roku 2007 dzięki „moralnie ambiwalentnej” luce w prawie.

Wokół Danny’ego Alexandra krążą też inne kontrowersje, wśród nich taka, że brał udział w spotkaniach z bankierami, których celem miało być uniknięcie realizacji propozycji z Vickers Report, mających na celu redukcję ryzyka w sektorze finansów.

Wolfgang Schäuble z Niemiec

Wolfgang Schäublejest 73-letnim ministrem finansów i pełni tę rolę od 28 października 2009 roku.

Schäuble jest najdłużej służącym członkiem parlamentu w historii Niemiec. W roku 2014 Wall Street Journal nawał go „Drugą po Angeli Merkel najpotężniejszą osobą w Niemczech”.

Jako minister finansów Schäuble zawsze opowiadał się za integracją Unii Europejskiej.

Jednakże w roku 2012 odmówił pomocy Grecji i przedłużenia jej czasu na realizację działań mających na celu zapobieżenie pogłębiającemu się deficytowi, po tym jak został o to poproszony przez Christine Lagarde, szefową Międzynarodowego Funduszu Monetarnego. Prezydent Grecji Karolos Papoulias oskarżył go po tym o obrazę kraju.

Schäuble był też zwolennikiem ostrych cięć w trakcie europejskiego kryzysu finansowego, akceptując w roku 2014 budżet narodowy na poziomie 299 bilionów euro, który sprawił, że Niemcy nie musiały zaciągać nowych długów.

W zasadzie był to pierwszy raz od roku 1969, gdy Niemcy nie musiały zadłużać się, co sprawiło, że Schäuble został nazwany w New Jork Timesie „personifikacją finansowej dyscypliny”. 

Schäuble był też bardzo krytykowany przez działaczy na rzecz praw obywatelskich z powodu jego polityki związanej z przeciwdziałaniem terroryzmowi. Schäuble, jako jeden ze zwolenników masowego gromadzenia danych biometrycznych, został ofiarą ataku ze strony słynnej grupy hakerów znanych jako „Chaos Computer Club” (CCC), którzy w marcu 2008 roku opublikowali w najnowszym wydaniu magazynu „Die Datenschleuder” jego odcisk palca. 

Minister był też krytykowany za działania związane z problemem Grexitu w pierwszych miesiącach tego roku.

Yanis Varoufakis stwierdził, że Schäuble chciał zmusić Grecję do odejścia ze strefy euro jeszcze przed wyborami i zwycięstwem Syrizy. Był to zarzut, który później został potwierdzony przez Tima Geithnera, amerykańskiego sekretarza skarbu.

Widzimy zatem, że polityczne działania i decyzje, mające wpływ na historię, porażki i sukcesy ich krajów,  największych przywódców państwowych, nie są tylko i wyłącznie ich własnego autorstwa. Polityczna i ekonomiczna stabilność zależy od wielkiej liczby osób aktywnie działających w rządach.

Risk warning: Forward Rate Agreements, Options and CFDs (OTC Trading) are leveraged products that carry a substantial risk of loss up to your invested capital and may not be suitable for everyone. Please ensure that you understand fully the risks involved and do not invest money you cannot afford to lose. Our group of companies through its subsidiaries is licensed by the Cyprus Securities & Exchange Commission (Easy Forex Trading Ltd- CySEC, License Number 079/07), which has been passported in the European Union through the MiFID Directive and in Australia by ASIC (Easy Markets Pty Ltd -AFS license No. 246566).

Wiadomości
Chwilowy skok napięcia

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła dalszą kontynuację spadków spółek technologicznych. Przemysłowy Dow Jones wybronił się i utrzymał nad kreską, ...

Jaki dysk SSD do gier wybrać? Poradnik zakupowy

Dysk twardy to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc poważnie zastanowić się nad tym, ...

Jak obniżać koszty w handlu międzynarodowym, czyli o kursie dolara i innych walut

W dzisiejszym świecie normą jest, że kursy walut ulegają wahaniom. Świetnym przykładem jest kurs dolara do złotego. Jeszcze w 2022 ...

Opanuj HTML i CSS z GoIT: Podstawy projektowania stron internetowych

Zastanawiasz się nad nauką HTML i CSS? Rozważ kurs GoIT - twój kompletne źródło wiedzy o projektowaniu stron internetowych. Odkryj ...

Co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej?

Jak powszechnie wiadomo, zdolność kredytowa to pojęcie, które jest nieodłącznym elementem każdej decyzji związanej z zaciągnięciem kredytu.  Bez względu na to, ...

Konto oszczędnościowe - jak wybrać najlepsze?

Konto oszczędnościowe to jeden z popularnych dodatków do rachunków osobistych, z którego korzysta wiele osób. Jest tak samo popularny, jak ...