23:53 | GMT: 22:53 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
09.08.18 10:48

Bank Nowej Zelandii po raz kolejny w ostatnich miesiącach zaskoczył inwestorów swoją ostrożną retoryką. Zmiana prognozy dotyczącej momentu, w którym stopy procentowe będą mogły zostać podniesione, na trzeci kwartał 2020 roku, była sporym zaskoczeniem, gdyż rynek wyceniał taki krok zdecydowanie wcześniej. Dodatkowo usłyszeliśmy o możliwych obniżkach stóp, jeżeli zajdzie tylko taka potrzeba. Prezes RBNZ Adrian Orr mówił także o tym, że jest zadowolony z rozwoju sytuacji na rynku walutowym, gdzie dość wyraźnie osłabiał się dolar nowozelandzki. Natomiast ryzyka dla gospodarki ocenił jako zbilansowane. W tych okolicznościach nie może dziwić, że NZD osłabiło się wobec głównych par o ok. 1%. Biorąc pod uwagę przełamanie się NZDUSD wyraźnie poniżej 0.67, należy liczyć się z kontynuacją słabości dolara nowozelandzkiego.

Na rynkach akcyjnych działo się wczoraj bardzo niewiele. Indeksy w USA pozostawały praktycznie w miejscu i byliśmy świadkami trzeciej najmniejszej zmienności w tym roku. Co prawda dziś poznamy dane o inflacji producenckiej z USA oraz liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, scenariusz sesji może jednak wyglądać bardzo podobnie. Szczególnie, że nawet kolejne doniesienia o nowych cłach nakładanych przez USA oraz Chiny nie przestraszyły w większym stopniu inwestorów. Wczorajsze dotyczyły towarów o wartości 16 mld. Co ciekawe chińskie cła obejmą produkty ropopochodne oraz samochody. Inwestorzy jednak najwidoczniej czekają na to, czy Stany Zjednoczone wyprowadzą największe armaty i nałożą 25% taryfy na import z Chin o wartości 200 mld USD. Oczywiście ten pozorny spokój może się szybko zakończyć, gdyż patrząc na negatywne efekty dla gospodarek, które mogłyby mieć kolejne cła, to należałoby się spodziewać wyraźnego cofnięcia na giełdach w Europie i także pogorszenia nastrojów w USA, głównie za sprawą umocnienia dolara.

Poza NZD przegranymi wczorajszej sesji był brytyjski funt oraz lira. W kontekście GBPUSD coraz więcej wskazuje, że dość szybko dotrzemy do okolic 1.28, być może jeszcze przed jutrzejszym zestawem danych z brytyjskiej gospodarki z PKB na czele. Wyraźnie brakuje jakichkolwiek pozytywnych doniesień prasowych w sprawie Brexitu, a spekulacje na temat wrześniowego spotkania Partii Konserwatywnej, gdzie ma być dyskutowana opcja opuszczenia UE bez porozumienia, dolały tylko oliwy do ognia. W przypadku Turcji natomiast kryzys walutowy się pogłębia, mamy do czynienia ze spiralą osłabienia TRY, która będzie napędzała inflację, przy całkowitej bierności ze strony Banku Turcji. W tych okolicznościach należy liczyć się z tym, że codziennie możemy być świadkami nowych maksimów na parach powiązanych z lirą, której osłabienie przyspiesza. Na eurodolarze jesteśmy natomiast świadkami konsolidacji w okolicach 1.16 i dopiero jutrzejsze dane o inflacji z USA powinny zdecydować o kierunku, który obierze rynek.
 
Kamil Maliszewski, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku
 

12.08.16 | 11:23 Podsumowanie tygodnia 11.08.16 | 13:26 RBNZ i OPEC na scenie 10.08.16 | 13:23 Dobra passa złotego 09.08.16 | 13:20 Nadchodząca recesja 18.07.16 | 13:10 Fitch utrzymuje rating i perspektywę dla Polski
Środa, 16 stycznia 2019
00:30 Australia Indeks zaufania konsumentów styczeń
00:50 Japonia Zamówienia na sprzęt, maszyny i urządzenia listopad
02:30 Chiny Ceny nieruchomości grudzień
08:00 Niemcy Inflacja konsumencka grudzień
09:00 Czechy Inflacja producencka grudzień
10:30 Wlk. Brytania Inflacja producencka grudzień
10:30 Wlk. Brytania Inflacja konsumencka grudzień
11:03 Włochy Inflacja konsumencka grudzień
12:00 Turcja Decyzja ws. stóp procentowych styczeń
13:00 USA Wnioski o kredyt hipoteczny tydzień