04:28 | GMT: 03:28 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
Noble Securities
06.03.18 12:08

Początek bieżącego tygodnia przyniósł wyhamowanie spadków na indeksie dolara. Wczorajszy finalny odczyt indeksu PMI dla usług w lutym był nieco wyższy od oczekiwań i wyniósł 55,9 pkt. Z kolei wskaźnik ISM dla usług nieznacznie spadł do poziomu 59,5 pkt. z 59,9 pkt. w styczniu. Dziś z kolei uwaga skupi się na danych o zamówieniach na dobra trwałego użytku  a także zamówieniach przemysłowych. Rynki będą także wrażliwe na kwestie dotyczące polityki monetarnej prezentowane przez członków Fed – dzisiaj głos zabierze zarówno William Dudley, jak i Lael Brainard. W końcówce tygodnia poznamy natomiast dane z amerykańskiego rynku pracy, które nie wpłyną na zmianę oczekiwań rynku odnośnie marcowej podwyżki stóp procentowych w USA.  EUR/USD zdołał zniwelować większość wczorajszego ruchu spadkowego wywołanego reakcją na wynik wyborów parlamentarnych we Włoszech. Aktualnie kurs oscyluje w rejonie 1,2340 w oczekiwaniu na nowe impulsy, które mogą stać się bodźcem do  wyłamania z szerszego pasma wahań.

Decyzją Banku Rezerw Australii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 1,5%, co było zgodne z konsensusem rynkowym. Tym samym RBA utrzymał neutralne stanowisko w polityce monetarnej prezentowane już od połowy 2016 roku. Bank spodziewa się, że australijska gospodarka będzie rozwijała się szybciej w 2018 roku niż to miało miejsce w 2017 roku, czemu będzie sprzyjało dobre otoczenie gospodarcze i wyższe inwestycje infrastrukturalne. W dalszym ciągu źródłem niepewności pozostają perspektywy dla konsumpcji ze strony gospodarstw domowych, gdyż ich zadłużenie pozostaje wysokie. Pomimo widocznej poprawy na rynku pracy w Australii, presja płacowa pozostaje niewielka. Inflacja bazowa CPI utrzymuje się poniżej 2,0% w skali roku. Brak presji na wzrost cen jest argumentem za utrzymaniem niskiego poziomu stóp procentowych, który stanowi wsparcie dla australijskiej gospodarki.

Obserwowana w dniu wczorajszym poprawa  nastrojów na europejskich i amerykańskich rynkach akcji nie przełożyła się na wyraźniejsze umocnienie złotego. Notowania EUR/PLN utrzymują się poniżej psychologicznego poziomu 4,2000, natomiast USD/PLN znajduje się tuz poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej.

EUR/PLN

EUR/PLN wspiera się na 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej utrzymując się w dalszym ciągu poniżej maksimum lokalnego z 9.II. na poziomie 4,2022. Korekta wzrostowa obserwowana na tej parze swoim zasięgiem dotarła prawie w rejon 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 4,3316 oraz 200-okresowej średniej EMA w skali D1. W związku z powyższym okolice 4,2050 będą kluczowym oporem i punktem odniesienia w rozwoju sytuacji technicznej na tej parze. Notowania utrzymują się powyżej chmury ichimoku, co aktualnie stanowi wsparcie dla strony popytowej na tej parze.

EUR/USD

EUR/USD oscyluje dzisiaj w strefie oporu w rejonie 1,2330/60 w oczekiwaniu na nowe impulsy. W dalszym ciągu dominującym trendem na tej parze pozostaje wzrostowy. Kurs utrzymuje się powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-, 100 – i 200-okresowej), co jak na razie ogranicza potencjał do głębszych spadków. W sytuacji wyjścia powyżej poziomu 1,2660 para  powinna kierować się w okolice 1,2435 i następnie podjąć próbę ponownego testu okolic 1,2500. W przypadku umocnienia dolara notowania powinny kierować się w okolice 50-okresowej średniej EMA, która wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 1,2255.


Autor: Anna Wrzesińska

 

Wtorek, 19 marca 2019
01:30 Australia Protokół z posiedzenia RBA marzec
01:30 Australia Indeks cen nieruchomości IV kw.
08:00 Szwajcaria Bilans handlu zagranicznego luty
10:00 Włochy Bilans handlu zagranicznego styczeń
10:00 Polska Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie luty
10:30 Wlk. Brytania Wynagrodzenia styczeń
10:30 Wlk. Brytania Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych luty
10:30 Wlk. Brytania Stopa bezrobocia styczeń
10:35 Strefa Euro Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet)
11:00 Niemcy Indeks instytutu ZEW marzec