16:01 | GMT: 14:01 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Komentarze
Dom Maklerski mBanku
08.01.19 11:32

W oczekiwaniu na wynik amerykańsko-chińskich rozmów handlowych sytuacja na rynkach się stabilizuje. Wzrosty cen akcji wyhamowały, a dolar zaczyna odrabiać ostatnie straty. W kontekście rozmów handlowych w dalszym ciągu utrzymuje się optymizm i widać nadzieje na osiągnięcie porozumienia. Drugim elementem na jaki w dniu dzisiejszym czekają inwestorzy jest telewizyjne wystąpienie Donalda Trumpa, które ma być poświęcone zakończeniu government shutdown oraz budowie muru na granicy z Meksykiem, gdzie prezydent wybiera się w dalszej części tygodnia. Dla rynków największe konsekwencje będzie miał wydźwięk rozmów handlowych, niemniej jednak inne elementy jak gołębie sygnały z Fed, czy dane które wskazują, że koniunktura w USA nie jest tak katastrofalna jak wskazywał ubiegłotygodniowy odczyt ISM dla przemysłu sprzyjają stabilizacji sytuacji. Choć opublikowany w dniu wczorajszym wskaźnik ISM dla sektora usługowego wypadł słabiej od prognoz, to jednak odczyt na poziomie 57.6 pkt. w dalszym ciągu wskazuje na dynamiczne tempo poprawy koniunktury gospodarczej. W godzinach porannych na rynku widoczna jest siła dolara i spadek EURUSD w kierunku 1.1450. Odbicie notowań amerykańskiej waluty w połączeniu z nadziejami na osiągnięcie porozumienia handlowego w Pekinie napędza odbicie notowań USDJPY po ubiegłotygodniowym flash crashu.

Wśród głównych walut najmocniejszy pozostaje dolar kanadyjski, który w gronie G10 jako jedyny zyskuje wobec dolara, co jest wynikiem trwającego odbicia na rynku ropy naftowej oraz oczekiwań na jutrzejsze posiedzenie Banku Kanady. W trakcie ostatniego miesiąca rynek praktycznie wygasił oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych w Kanadzie i w sytuacji gdy tamtejsze władze monetarne utrzymałyby jastrzębią retorykę otworzyłaby się przestrzeń do aprecjacji CADa. Na rynku surowcowym notowania czarnego złota stopniowo wchodzą na coraz wyższe poziomy, a baryłka WTI notowana jest w pobliżu 49 USD. W dniu wczorajszym bariera 50 USD nie została pokonana, niemniej jednak w przypadku pozytywnych wieści z Chin nt. rozmów handlowych wydaje się to prawdopodobnie i wspierałoby kontynuację odbicia w kierunku 54 USD. W dniu dzisiejszym kalendarium makroekonomiczne pozostaje praktycznie puste, a rynek wsłuchiwać się będzie w słowa Trumpa oraz będzie czekał na wieści płynące od stołu negocjacyjnego przy których przedstawiciele Chin oraz USA dyskutować będą przyszłość relacji handlowych.
 
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku
 

12.07.19 | 09:19 Wańka wstańka 10.07.19 | 10:05 Powell odkrywa karty 09.07.19 | 09:19 Powell, powiedz nam co myśleć! 08.07.19 | 10:31 Korekta oczekiwań, ale nie nowe rozdanie 05.07.19 | 10:06 Duże nadzieje na cokolwiek
Wtorek, 16 lipca 2019
00:45 Nowa Zelandia Inflacja konsumencka II kw.
03:30 Australia Protokół z posiedzenia RBA lipiec
09:00 Turcja Stopa bezrobocia maj
09:00 Francja Wystąpienie publiczne szefa Banku Francji (Francois Villeroy de Galhau)
10:00 Włochy Bilans handlu zagranicznego maj
10:30 Wlk. Brytania Stopa bezrobocia maj
10:30 Wlk. Brytania Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych czerwiec
10:30 Wlk. Brytania Wynagrodzenia maj
11:00 Strefa Euro Handel zagraniczny maj
11:00 Włochy Inflacja konsumencka czerwiec