02:33 | GMT: 00:33 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
Komentarze
09.08.17 08:56


We wtorek w USA kalendarium znowu było praktycznie puste. Publikowane w nocy dane o chińskim handlu zagranicznym mogły być jakimś pretekstem, który pomoże niedźwiedziom (zarówno eksport jak i import były dużo niższe od oczekiwań). Problem w tym, że na Wall Street rzadko mają wpływ wydarzenia zewnętrzne.

Rynek walutowy rozpoczął we wtorek handel kosmetyczną zwyżką kursu EUR/USD. Jednak po wejściu Amerykanów do gry kurs nagle się osunął i zakończył dzień spadkiem. Potwierdza się to, że gracze zaczynają grać na wrześniową podwyżkę stóp przez Fed, co powinno sprzyjać dolarowi.

Wall Street rozpoczęła sesję standardowo – wpierw spadek indeksów, szybki zwrot i powrót nad linię poziomu neutralnego. Zanosiło się na to, że graczom znudziło się już przebywanie w fazie dziwnego, letniego handlu, ale nieco ponad po dwóch godzinach indeks S&P 500 zawrócił i szybko dotknął linii poziomu neutralnego.

Zwrot ten przypisywany jest wypowiedzi prezydenta Trumpa, który powiedział, że jeśli Korea Północna nie przestanie grozić USA to dostanie w zamian „ogień i furię”. Być może to był powód, chociaż raczej pretekst, ale wynikiem jest zakończenie sesji niewielkimi spadkami (S&P 500 stracił 0,24%, NASDAQ 0,21%) i nawet DJIA przerwał serie rekordów tracąc 0,15%.

GPW rozpoczęła wtorkową sesję podobnie do tego jak rozpoczęły ją inne giełdy europejskie. WIG20 nieznacznie spadł, szybko zabarwił się na zielono i zaczął się stabilizować. Przed południem, bez najmniejszej pomocy ze strony innych giełd, gdzie nadal panował marazm (indeksy nawet zaczęły się osuwać), indeks WIG20 ruszył powoli na północ. Po chwili zlecenia koszykowe pognały go w kierunku oporu technicznego na poziomie 2.420 pkt. (szczyt z początku maja).

Zanosiło się na klasyczną w wydaniu GPW metamorfozę i wykorzystanie sennej, wakacyjnej atmosfery panującej na większości rynków do niespodziewanego ataku na bardzo ważny poziom. W komentarzach tygodniowym i poniedziałkowym pisząc, że nasza giełda uwielbia nieoczekiwane metamorfozy, ostrzegałem, że tak się może stać. Liderami zwyżki były PZU, PKN Orlen i KGHM, czyli spółki zależne od skarbu państwa.  

Końcówka sesji była jeszcze mocniejsza, bo w tej fazie pomagały bykom podnoszące się indeksy amerykańskie i europejskie. WIG20 wzrósł o 1,54% i przekroczył o pięć punktów szczyt z początku maja, a WIG pokonał lipcowe szczyty. Obrót był umiarkowany, co nieco może niepokoić, ale sygnał kupna na WIG i WIG20 nadal oczywiście obowiązuje. MWIG40 zyskał 0,28% i nadal jest w trendzie bocznym.

Wczorajszy, „koreański” spadek indeksów w USA miałby dzisiaj niewielkie znaczenie, gdyby nie to, że w nocy media Korei Północnej poinformowały, że jej wódz Kim Dzong Un rozkazał przygotować plan uderzenie rakietowego na amerykańską bazę w Guam.

Najpewniej nic z tych wzajemnych pogróżek jak zwykle nie wyniknie, ale jeśli z obu stron stoją nieobliczalni ludzie to świat zaczyna się przez chwilę bać, co widać było rano na rynkach. Czy GPW ulegnie tym obawom? Indeksy powinny się osunąć, co zrodzi obawy o powstawania na WIG20 podwójnego szczytu. Jeśli zmiany będą niewielkie i/lub indeks jednak wzrośnie to potwierdzi dużą siłę naszego rynku.    Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
 

19.07.18 | 10:03 Nie ufać jaskółkom z Antypodów 18.07.18 | 11:24 Cisza to spokój 17.07.18 | 10:00 Chcemy po prostu słońca 16.07.18 | 10:31 Letni czas 13.07.18 | 10:07 Pomiędzy dwoma trybami
Piątek, 20 lipca 2018
- świat Spotkanie G20
- Słowacja Stopa bezrobocia czerwiec
01:30 Japonia Inflacja konsumencka czerwiec
08:00 Niemcy Inflacja producencka czerwiec
09:00 Węgry Wynagrodzenia maj
10:00 Polska Wyniki sprzedaży detalicznej czerwiec
10:00 Polska Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS lipiec
10:00 Strefa Euro Bilans płatniczy maj
14:00 USA Wystąpienie szefa Fed z St. Louis (James Bullard)
14:30 Kanada Wyniki sprzedaży detalicznej maj