00:07 | GMT: 23:07 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Aktualności
10.07.18 15:33

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), spadł o 1,9 pkt m/m i wyniósł 1,2 pkt w czerwcu 2018 r., podał Instytut. Jest niższy do wartości sprzed roku o 2,3 pkt.

"Spadek wartości wskaźnika odnotowały zarówno firmy prywatne jak i publiczne. Spadek w firmach publicznych był znacznie większy. Zmniejszyły się salda poziomu produkcji, ogólnego portfela zamówień, zamówień eksportowych, sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz oceny ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Wzrosło saldo zapasów i zatrudnienia. W tym badaniu większy pesymizm charakteryzował oceny firm publicznych. Utrzymują się różnice w ocenach firm prywatnych i publicznych, zarówno w ocenie sytuacji bieżącej, jak i oczekiwań na najbliższą przyszłość" - czytamy w komunikacie.

Pogorszenie koniunktury odnotowano w produkcji półproduktów, w pozostałych grupach miała miejsce poprawa koniunktury, a największa w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku

"W przekroju według  wielkości firm pogorszenie odnotowano w firmach najmniejszych i największych, zatrudniających do 50 i ponad 500 pracowników. Największy spadek wartości wskaźnika koniunktury, o 7,8 pkt. miał miejsce właśnie w przedsiębiorstwach największych. Z kolei największy wzrost, o 4,3 pkt. w przedsiębiorstwach zatrudniających od 251 do 500 pracowników" - czytamy dalej.

W przekroju regionalnym pogorszenie koniunktury odnotowano w regionach północno-zachodnim, południowo-zachodnim, północnym, centralnym i województwie mazowieckim, podał też Instytut.

(ISBnews)

Poniedziałek, 25 marca 2019
02:45 USA Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans)
07:00 USA Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans)
10:00 Polska Stopa bezrobocia luty
10:00 Niemcy Indeks instytutu Ifo marzec
11:30 USA Wystąpienie szefa Fed z Filadelfii (Patrick Harker)
15:30 USA Indeks Dallas Fed dla przemysłu marzec
22:45 Nowa Zelandia Bilans handlu zagranicznego luty