07:22 | GMT: 06:22 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Aktualności
09.01.19 15:47

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), spadł o 1,7 pkt m/m i wyniósł -8,3 pkt w grudniu 2018 r., podał Instytut. Wskaźnik jest niższy od wartości sprzed roku o 10,1 pkt.

"W grudniu koniunktura w przemyśle przetwórczym uległa dalszemu pogorszeniu. Wartości sald głównych pytań ankiety maleją, zarówno w skali miesiąca jak i roku. Przedsiębiorstwa oczekują dalszego pogorszenia koniunktury w nadchodzących miesiącach" - czytamy w komunikacie.

Spadek wartości wskaźnika odnotowały zarówno firmy prywatne jak i publiczne. W publicznych spadek był znacznie większy. Zmniejszyły się  salda poziomu produkcji, zamówień, zarówno w ujęciu ogółem jak i eksportowym, zatrudnienia oraz oceny ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Maleją zapasy. Przedsiębiorstwa informują o spadku poziomu cen oraz pogorszeniu ich sytuacji finansowej. Utrzymują się różnice w ocenach firm prywatnych i publicznych. W tym badaniu dotyczą one zwłaszcza skali zachodzących zmian. Bardziej pesymistyczne są przewidywania firm prywatnych, podano również.

"Zmiany koniunktury były zróżnicowane w poszczególnych wyróżnionych przekrojach. W przekroju według głównych grup produktowych największe pogorszenie koniunktury odnotowano w przedsiębiorstwach produkujących półprodukty. Poprawa miała miejsce tylko w przedsiębiorstwach produkujących dobra konsumpcyjne, zarówno trwałe jak i nietrwałe. W przekroju według wielkości firm pogorszenie koniunktury odnotowano w firmach zatrudniających od 51 do 250 i od 251 do 500 pracowników" - czytamy dalej.

W przekroju regionalnym pogorszenie koniunktury odnotowano w regionach: południowo-zachodnim, północnym i centralnym. W pozostałych regionach miała miejsce poprawa koniunktury. Najwyższą wartość, 0,9 pkt., wskaźnik przyjął dla regionu północno-zachodniego. Najniższą, -20,5 dla regionu południowo-zachodniego.

(ISBnews)

Wtorek, 26 marca 2019
01:30 USA Wystąpienie szefa Fed z Bostonu (Eric Rosengren)
08:00 Niemcy Indeks zaufania konsumentów - GfK kwiecień
08:45 Francja PKB s.a. IV kw.
08:45 Francja Indeks zaufania biznesu marzec
09:30 Szwecja Inflacja PPI luty
13:00 USA Wystąpienie szefa Fed z Filadelfii (Patrick Harker)
13:30 USA Rozpoczęte budowy domów luty
13:30 USA Pozwolenia na budowę domów luty
14:00 USA Indeks cen domów S&P/Case-Shiller styczeń
14:00 USA Indeks cen nieruchomości - FHFA styczeń