08:09 | GMT: 06:09 Witaj, jesteś niezalogowany/a  |   Zarejestruj  |  
eXtremalnyPL_baner_podstrony
Aktualności
18.04.16 15:41

Mający powstać w Cieszynie akcelerator gier wideo powinien przyczynić się zarówno do rozwoju branży, jak i do zachęcenia młodych ludzi do rozwijania się w Polsce, uważają przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Rozwoju i Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

"Obszar gier wideo jest wyceniany na 100 mld USD na świecie, w Polsce to niedługo będzie prawie 2 mld USD. Jesteśmy przekonani, że Polska z 23 miejsca stanie się bardzo ważnym graczem, bardzo poważnym miejscem twórczości i działalności młodych informatyków, dojdziemy do pierwszej 10, a wspomniane 2 mld USD przeistoczy się w kwotę 20 mld USD. Tego życzę państwu i wszystkim młodym Polakom" - powiedział minister skarbu Dawid Jackiewicz podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie akceleratora.

Minister podkreślił też, że inicjatywy łączące działania instytucji rządowych, samorządowych i akademickich wpisują się w plan stworzenia młodym ludziom warunków do rozwoju w kraju.

"Akcelerator jest jednym z dobrych przykładów na to, jak program StartInPoland chcemy realizować. Chcemy żeby zwinne, małe sektory mogły się dobrze rozwijać, aby kreatywni młodzi polscy twórcy nie szukali szybko po ukończeniu studiów miejsca do rozwoju poza granicami Polski, ale by mogli robić to tu" - powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że jednym z celów inicjatywy jest, by dalej rozwijał się eksport polskich gier wideo. Podkreśliła, że siedziba akceleratora - Cieszyn - stwarza szansę na międzynarodowe kontakty.

″Chcemy, żeby ludzie zostawali w PL, to jest pierwszy cel, chcemy, żeby zanim podejmą decyzje o wyjeździe spróbowali swoich sił w Polsce. Być może z tego, że spróbują powstaną dobre produkty rynkowe, które pomożemy im skomercjalizować i które zaczną zarabiać″ - powiedział prezes ARP Marcin Chludziński.

Podkreślił też potrzebę wspierania mniejszych ośrodków miejskich w oparciu o ich naturalne potencjały.

ARP, Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Rozwoju, Uniwersytet Śląski i Starosta Powiatu Cieszyńskiego podpisali dziś list intencyjny w sprawie powołania akceleratora gier wideo.

(ISBnews)

Piątek, 18 października 2019
- Strefa Euro Szczyt Unii Europejskiej
01:30 Japonia Inflacja konsumencka wrzesień
04:00 Chiny Sprzedaż detaliczna wrzesień
04:00 Chiny Produkcja przemysłowa wrzesień
04:00 Chiny Produkt Krajowy Brutto III kw.
04:00 Chiny Inwestycje w aglomeracjach miejskich wrzesień
09:00 Polska Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC październik
10:00 Polska Produkcja przemysłowa wrzesień
10:00 Polska Ceny produkcji wrzesień
10:00 Strefa Euro Bilans płatniczy sierpień